Szlakiem krakowskiego modernizmu

Gmach PKO - przykład krakowskiej architektury modernistycznej fot. Dominika Jaruga

Rusza inicjatywa, której celem jest podkreślenie znaczenia krakowskich obiektów modernistycznych w historii i kulturze naszego miasta. LoveKraków.pl jest patronem medialnym akcji.

Projekt Krakowski Szlak Modernizmu zakłada powstanie portalu internetowego, który będzie zawierał moduły interaktywne i materiały edukacyjne. Będzie to baza informacji na temat modernistycznej architektury Krakowa: poszczególnych budynków i historii ich powstania, a także krakowskich architektów z epoki.

Strona szlakmodernizmu.pl jest aktualnie tymczasowa, a jej pełna i zaktualizowana wersja ruszy w połowie października. Laikom poruszanie się w tematyce ułatwi zamieszczony tam słownik pojęć. Użytkownicy będą mogli zamieszczać na portalu własne zdjęcia, dokumenty i komentarze. Ponadto każdy otrzyma możliwość zaproponowania własnego projektu edukacyjnego związanego z miastem. Z bazy budynków będzie można wygenerować własny przewodnik w formacie pdf.

Dla chętnych powstanie aplikacja mobilna. – Posłuży ona za mobilny przewodnik dla wszystkich, którzy pobiorą ją na swoje telefony – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Kacper Kępiński z Instytutu Architektury. – Zrezygnowaliśmy z audioprzewodnika, gdyż otrzymaliśmy mniejszy grant niż wnioskowaliśmy.

Nie tylko online

Ale Krakowski Szlak Modernizmu to złożona inicjatywa, która nie opiera się wyłącznie na stronie internetowej. Organizatorzy – Instytut Architektury oraz Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto – zapowiadają wykłady, warsztaty i działania terenowe. Ponadto planowane są spacery architektoniczne. Będą one prowadzone przez architektów i specjalistów, a także mieszkańców. – Spacery ruszą we wrześniu i październiku. Z początkiem października odbędzie się także wykład inauguracyjny – zapowiada Kacper Kępiński. – Nie wiemy jeszcze, gdzie wykład będzie miał miejsce, ale chcielibyśmy, aby był to jakiś znany budynek modernistyczny.

Tematy spacerów będą ogniskować się wokół poszczególnych obszarów miasta (np. Aleje Trzech Wieszczów, Nowa Huta) lub zagadnień architektonicznych (dekoracje, architektura mieszkaniowa).

Obecnie trwa selekcja budynków kwalifikujących się do programu. Kiedy powstanie ich baza, organizatorzy będą gromadzić dane, dokumenty oraz archiwalne zdjęcia, by uczestnikom programu pokazać pierwotny oraz aktualny wygląd budowli. W ramach modułu „Opowieści budynków” krakowscy studenci socjologii będą przeprowadzać wywiady z mieszkańcami, którzy opowiedzą o budynkach z innej perspektywy.

Krakowska moderna niedoceniona

Krakowski Szlak Modernizmu posiada własną stronę na Facebooku. Tam natrafić można na taki komentarz: „W zeszłym tygodniu próbowałam uzyskać informację o krakowskiej modernie w trzech punktach informacji turystycznej - za każdym razem panie nie wiedziały o co mi w ogóle chodzi... - U nas takich rzeczy nie ma, tylko zabytki”. Zapytaliśmy o to Kacpra Kępińskiego. Dlaczego w Krakowie mamy tak niską świadomość posiadanego dziedzictwa modernistycznego?

– Z jednej strony w ogóle w Polsce moda na modernizm przyszła dopiero w ostatnich latach. Mamy w całym kraju dużo nowych opracowań na ten temat, także edukacja w tym temacie dopiero postępuje. Modernizm jest przez krakowian odkrywany, do tej pory nie był postrzegany w kategoriach dziedzictwa, gdyż był zbyt nowy i kojarzył się z PRL. Dodatkowo w Krakowie mamy dużo starszych budowli, które z moderną silnie konkurują.