Trzy dni wielkiej przeprowadzki. Pacjenci pojadą do Prokocimia w asyście policji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu Szpital Uniwersytecki czeka zapowiadana przeprowadzka. To będzie duże przedsięwzięcie logistyczne, do którego przygotowania trwały w szpitalu od dawna. Pacjenci pojadą w kolumnach, w asyście policji.

Pierwsza tura przeprowadzki zajmie trzy dni, od poniedziałku 18 do środy 20 listopada. Do Prokocimia przeniosą się wówczas następujące oddziały:

18 listopada

- nefrologii

- chorób zakaźnych

- anestezjologii i intensywnej terapii (z ul. Śniadeckich 5)

- anestezjologii i intensywnej terapii (z ul. Kopernika 40)

- stacja dializ

19 listopada

- chirurgii ogólnej, onkologicznej, gastroenterologicznej i transpantologii

- diabetologii

- reumatologii i immunologii

- angiologii

20 listopada

- pulmonologii i alergologii

- anestezjologii i intensywnej terapii (z ul. Skawińskiej 8)

- gastroenterologii

Ta lista jest o tyle ważna, że niesie ze sobą praktyczne informacje dla pacjentów. Chorzy zgłaszający się tego dnia do szpitala będą się już zgłaszać w nowej lokalizacji. Szpital od pewnego czasu stara się minimalizować przyjęcia i planowe zabiegi – tak, by liczba przewożonych pacjentów była jak najmniejsza.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski zaznacza, że nie da się obecnie podać, ilu pacjentów będzie przenoszonych. – Może się okazać, że będzie intensywny weekend i liczba pacjentów wzrośnie albo ich stan się pogorszy – stwierdza. Prawdopodobnie będzie to ok. 200-250 osób, a więc kilkudziesięciu dziennie.

Kilka grup

Pacjenci będą podzieleni na kilka grup. Najcięższe przypadki, nie nadające się do przewiezienia na tak dużą odległość, zostaną rozlokowani w innych oddziałach w budynkach przy ul. Kopernika. Pozostali pacjenci pojadą w trzech grupach, w zależności od stanu: w karetkach z lekarzem, w karetkach bez lekarza i w busach, w asyście ratownika medycznego.

Rano zorganizowany zostanie normalny obchód, pacjenci zjedzą śniadanie i dostaną leki. Przeprowadzka rozpocznie się ok. 9. Zgodnie z planem, ma się zakończyć ok. godz. 15-16. Gdyby się przedłużyła, nie będzie przerywana: klinika, która rozpoczęła przenosiny, musi zostać przeniesiona w całości.

Nie rozdzielać kolumny!

Co ważne dla kierowców i pieszych, transport będzie organizowany w kolumnach. Na początku i na końcu będą jechały radiowozy policyjne z włączonymi sygnałami. Policja zwraca uwagę, by zachować czujność i nie rozdzielać kolumny. Jest przygotowanych kilka tras – tak, by cała akcja przebiegła sprawnie i spowodowała możliwie jak najmniejsze utrudnienia.

Ostatnie przygotowania

Przygotowania trwają zarówno w starej, jak i w nowej siedzibie. Na Kopernika polegają na ocenie stanu chorych, przygotowaniu do transportu, minimalizowaniu liczby hospitalizowanych. W Prokocimiu natomiast trwa m.in. sprzątanie i dostarczanie pościeli.

Laboratoria i pracownie diagnostyczne są gotowe, już od poniedziałkowego poranka będzie też gotowe 15 miejsc intensywnej terapii.

Transport jest też skomplikowany pod względem formalnym. Każdego pacjenta trzeba najpierw wypisać ze szpitala na Kopernika, Śniadeckich czy Skawińskiej, przekazać zespołowi transportowemu, a potem ponownie przyjąć go do szpitala w Prokocimiu. Podczas transportu za pacjentów odpowiada nie szpital, a Krakowskie Pogotowie Ratunkowe i Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego.

Dyrektor Jędrychowski zwraca uwagę, że na razie centrum urazowe pozostaje przy ulicy Kopernika. Dopóki się to nie zmieni, nowy szpital w Prokocimiu nie będzie przyjmował stanów ostrych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus