Od połowy grudnia podróżni mogli już skorzystać z przeszło pięciuset połączeń, realizowanych w ramach nowej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, łączącej Kraków ze Skawiną. Dzięki inwestycji kolejowej zwiększyła się dostępność stacji i przystanków dla okolicznych mieszkańców.
Linia SKA kursująca pomiędzy przystankiem Kraków Podgórze a Skawiną została uruchomiona 12 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Było to możliwe dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji linii kolejowej pomiędzy Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi. Pociągi pokonują trasę pomiędzy miastami w ok. 20 minut.
Nowe przystanki
Efekty zmian widać na każdym odcinku linii. Na trasie powstały zupełnie nowe przystanki, które ułatwiły dostęp do kolei kolejnym grupom użytkowników. Jeden z nich powstał w Skawinie, w rejonie os. Jagielnia, drugi w krakowskich Opatkowicach.
Na obydwu z nich zatrzymują się nie tylko pociągi SKA, ale też wszystkie pozostałe regionalne składy kursujące tą linią, m.in. do Suchej Beskidzkiej, Zakopanego czy Bielska-Białej. Obydwa spełniają też wszystkie współczesne standardy, dotyczące m.in. dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
W ramach inwestycji zmodernizowane zostały również istniejące przystanki i stacje. Przykładem może być stacja Kraków Bonarka, która całkowicie zmieniła swój wygląd, a nowa kładka ułatwiła bezpieczne przedostanie się na drugą stronę torów.
Gminy dołożyły
Usprawnienie komunikacji i zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do przesiadki do pociągu ma duże znaczenie zarówno dla Krakowa, jak i dla Skawiny. Dzięki współpracy i środkom z budżetu samorządu przebudowany został przystanek Kraków Swoszowice, a obok niego powstał parking Park&Ride i układ drogowy, który po zakończeniu formalności zostanie oddany do użytku. Efektem zaangażowania miasta i gminy Skawina jest m.in. parking Park&Ride przy zmodernizowanej stacji w centrum tej podkrakowskiej miejscowości.
– Pasażerowie zyskali wygodne i szybkie połączenie pomiędzy Skawiną a Krakowem, a kolej staje się atrakcyjną alternatywą dla samochodu. Prowadzimy dalsze inwestycje, które docelowo pozwolą na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów i wydłużenie trasy do Krakowa Głównego – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych SA.
Chętnych nie brakuje
Nowe połączenie już teraz przyciąga pasażerów. – Obserwujemy duże zainteresowanie nową linią ze strony naszych mieszkańców. Podróż pociągiem to teraz najszybszy sposób podróży pomiędzy centrum Skawiny a krakowskim Podgórzem i wielu pasażerów już się o tym przekonało – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko.
Jak mówi, połączenie spotkało się z pozytywnym przyjęciem, choć zarówno burmistrz jak i mieszkańcy wyrażają oczekiwania, by pociągi dojeżdżały do samego centrum miasta. Na to trzeba będzie jeszcze poczekać do zakończenia kolejnych etapów modernizacji linii kolejowej.