Zmiany w urzędzie. Przez stopień alarmowy „Bravo”? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W głównym budynku urzędu miasta pojawiły się bramki, mieszkańcy dodatkowo są kierowani do bocznego wejścia. Zaskoczeni pytają o powody takich zmian.

Do niedawna zarówno pracownicy, radni jak i petenci, korzystali z głównego wejścia do urzędu przy placu Wszystkich Świętych. Obecnie są kierowani do drzwi znajdujących się od strony parkingu. W środku czekają na nich bramki.

Zwróciliśmy się do urzędu o wytłumaczenie takich zmian. Dominika Jaźwiecka z biura prasowego UMK wskazała, że jest to podyktowane zapisami ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Masywne drzwi

Kto wchodził do magistratu, ten wie, jak ciężkie są zabytkowe drzwi wejściowe. Urząd planował je wymienić.

– Ze względu na brak zgody konserwatora zabytków na wymianę głównych drzwi wejściowych i ingerencję w zabytkowe ściany sieni magistratu, Urząd Miasta Krakowa podjął działania, w wyniku których zlecono i wykonano dokumentację projektową, uzyskano pozwolenia MKZ, pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenie postępowania przetargowego, a następnie realizację robót budowlanych – informuje Jaźwiecka.

Urzędnicy wybrali więc możliwy do wykonania wariant, który zapewni wejście osobom z niepełnosprawnościami. To nie koniec zmian.

– Dokonano również zmian organizacyjnych dotyczących usytuowania pomieszczeń Informacji i Dziennika Podawczego, które bez przeszkód dostępne są dla osób ze szczególnymi potrzebami i znajdują się przed kontrolą dostępu (bramkami). Finalnie wejście od strony pomnika J. Dietla przejęło funkcję dotychczasowego „wejścia głównego” i jest przeznaczone zarówno dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa, jak i dla mieszkańców – podkreśla urzędniczka.

Po co bramki?

Jeden z kandydatów na prezydenta, Mateusz Jaśko, zasugerował, że bramki są dlatego, iż urząd „boi się ludu”, czyli mieszkańców.

Dominika Jaźwiecka tłumaczy, że infrastruktura pojawiła się z innego powodu. Z racji tego, że w budynku siedzibę ma nie tylko prezydent Krakowa, ale również przewodniczący rady miasta, a w środku są kluczowe dla UMK instalacje informatyczne.

– W związku z wprowadzeniem na obszarze Polski stopnia alarmowego BRAVO, urząd zobowiązany jest do realizacji zadania: wzmocnienia ochrony „ważnych budynków UMK”, które wynika z planu Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Zastosowanie bramek dostępowych w magistracie jest jednym z elementów umożliwiającym realizację tego zadania – tłumaczy przedstawicielka biura prasowego UMK.

Warto też dodać, że wejście główne nadal jest czynne i dostępne jest dla uczestników lub gości wydarzeń organizowanych w salach reprezentacyjnych magistratu oraz innych spotkań.