Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy tego wydarzenia Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę „Osobno, ale razem. W 110. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa 1915-2025” która otworzy się w Muzeum Podgórza 20 lutego bieżącego roku.
– Przygotowując się do stworzenia polichromii w kościele franciszkanów Wyspiański szukał inspiracji m.in. na podgórskich Krzemionkach. W jego szkicowniku zachowały się widoki Podgórza, wspomina też o tych wyprawach w listach do Lucjana Rydla – mówi o jednym z eksponatów Jakub Jastrzębski z Muzeum Podgórza.
Jak przyznaje, zwiedzających mogą zaskoczyć niektóre przedmioty, wydawać by się mogło trywialne. – Choćby zwykły żelazny gwóźdź. Na naszej wystawie to obiekt opowiadający ważną historię przemysłu krakowsko-podgórskiego – przypomina Jastrzębski.
4 lipca 1915 pośrodku Mostu Krakusa łączącego wiślane brzegi doszło do wydarzenia wyjątkowego – podali sobie wówczas dłonie prezydent Juliusz Leo oraz burmistrz Franciszek Maryewski, symbolicznie łącząc dwa miasta Kraków i Podgórze, i domykając tym samym proces budowy Wielkiego Krakowa.