Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (obecnie muzeum) zostało otwarte 30 listopada 1994 roku. Powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Historia instytucji, jej rozwój i wizja na przyszłość to elementy łączące trzy jubileuszowe wystawy, które od niedzieli, 1 grudnia można będzie oglądać w Muzeum Manggha.
Pierwszą z nich jest ekspozycja „To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda”. To jedyna wystawa w Polsce opisująca życiorys małżeństwa Wajdów. Podział przestrzeni wystawowej na dwie linie biograficzne pozwala zaprezentować bohaterów nie tylko jako wybitne twórcze osobowości, ale także jako zgrany duet – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Wspólnie z bohaterami przejdziemy przez ich życie prywatne, początki działalności artystycznej związanej z kinem i teatrem, działalność społeczną, a także podróże do Japonii, które przyczyniły się do fascynacji japońską sztuką, a w konsekwencji do powstania Muzeum Manggha. Ekspozycja opiera się na materiałach archiwalnych: dokumentach, scenopisach, projektach, dokumentacjach spektakli i produkcji filmowych czy fotografiach z prywatnych zbiorów artystów. Wzbogacają ją materiały multimedialne, koncepcje scenografii i kostiumy zaprojektowane przez Krystynę Zachwatowicz.
– Chciałyśmy pokazać życiorys i twórczość państwa Wajdów w jak najszerszym kontekście. Dzielimy tę wystawę na kilka części zasadniczych, które dotyczyły życia państwa Wajdów: między innymi na życie prywatne, sztukę, teatr, film, Japonię. Pokazujemy rzeczy, których nie pokazywaliśmy dotychczas, próbując dopasować je w narrację całej wystawy – mówi dla LoveKraków.pl Dominka Górowska, współkuratorka wystawy.
Aleksandra Sikora zwraca uwagę, że wyzwaniem podczas pracy nad wystawą była selekcja materiału, w szczególności zdjęć, które można pokazać. – Są wspaniałe ujęcia, niektórych było żal aż nie wykorzystać – dopowiada druga kuratorka.
„ZBLIŻENIE. Feliks „Manggha” Jasieński i jego kolekcja” jest poświęcona wybitnemu polskiemu kolekcjonerowi, który podarował swoją cenną i różnorodną kolekcję sztuki japońskiej Krakowowi. Początkowo była ona przechowywana w oddziale Muzeum Narodowego w Kamienicy Szołayskich, po czym trafiła do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kolekcja, obejmująca nie tylko japońską sztukę i rzemiosło, ale też sztukę wschodu, zostanie pokazana w przestrzeniach Galerii Europa Daleki Wschód.
„Mnie się podoba” to wystawa stanowiąca podsumowanie 30-letniej muzealnej działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Prezentuje 30 obiektów z kolekcji Muzeum wybranych przez 30 osób związanych z instytucją na przestani 30 lat, w tym wieloletnich pracowników, architektów czy kuratorów. Różnorodna kolekcja Muzeum liczy ponad 3 tys. obiektów sztuki współczesnej, dawnej, tradycyjnej i nowoczesnej: japońskiej, azjatyckiej, europejskiej i polskiej. Ekspozycja pokazuje kierunek i perspektywę na dalszą drogę rozwoju Muzeum Manggha.