2014: Odyseja Kubricka

Dlaczego Stanley Kubrick? A dlaczego nie? Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew nie ma wątpliwości, że rozpoczynająca się 4 maja wystawa poświęcona słynnemu reżyserowi będzie sukcesem MNK i instytucji współpracujących z muzeum.

"Stanley Kubrick" wpisuje się w tendencję wykazywaną przez Muzeum Narodowe, która dotyczy organizowania wystaw nietypowych, niemalarskich. Reguralnie zwiedzający MNK mogli już zobaczyć ekspozycje poświęcone twóczości Felliniego, Wajdy czy Majewskiego. Od 4 maja do 14 września 2014 roku dzięki współpracy ze Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu, Domino Film i spadkobiercami reżysera, widzowie zobaczą oryginalne i reprodukowane rekwizyty, kostiumy, makiety i wyposażenie techniczne używane przy produkcji "Lśnienia" czy "Mechanicznej pomarańczy". 

Ale nie tylko: widzowie poznają również rekwizyty, zdjęcia próbne oraz skrupulanie sporządzane plany pracy do obrazów, które nigdy nie powstały. Wśród nich znalazł się film, który z dużym prawdopodobieństwem mógł powstawać w Krakowie. Z produkcji "Aryjskich papierów" reżyser jednak zrezygnował – w tym samym czasie powstawała w Polsce "Lista Schindlera" Spielberga, co ostatecznie zniechęciło Kubricka do pracy nad filmem.

Trzy główne ścieżki

Wystawa oryginalnie skomponowana i opracowana przez Deutsches Filmmuseum w polskiej odsłonie charakteryzować się będzie przede wszystkim oryginalnym układem. Dzięki trzem głównym ścieżkom tematycznym skupiającym razem tytuły filmowe poświęcone pojęciom wojny, technologii oraz szaleństwa, wystawa pozwala przekrojowo spojrzeć na dorobek artystyczny Kubricka. Poświęcenie typowego chronologicznego porządku dynamizuje ekspozycję i sprawia, że widz odnajduje wcześniej niezauważalne współzależności między jego dziełami.

Oryginalność krakowskiej odsłony ekspozycji przejawia się też w rozłożeniu akcentów. Chociaż sam Kubrick – kiedyś obiecujący fotograf – podziwiany jest za mistrzowskie kompozycje kadrów, to organizatorzy wystawy oddają hołd także oprawie akustycznej w filmach artysty uhonorowanego m.in. Złotą Płytą za soundtrack do "Mechanicznej Pomarańczy". Rozbrzmiewają więc oryginalne ścieżki dźwiękowe między innymi z "Full Metal Jacket", "Mechanicznej Pomarańczy" i "Lolity".

Wystawie towarzyszy szereg imprez dodatkowych. Dzięki współpracy z festiwalem Off Plus Camera w maju na krakowskich dachach odbędą się projekcje "Lśnienia", "Oczu szeroko zamkniętych" oraz "Full Metal Jacket". W FORUM Przestrzenie fani reżysera będą mogli spotkać się w specjalnie przygotowanej "Przestrzeniach Kubricka".