Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Regionalną ujawniło, że sprawcy wystawiali fikcyjne faktury i wprowadzali do obrotu towar sprowadzany z Chin. Łączna wartość nierzetelnych faktur przekroczyła 186 milionów złotych.
Akcja służb trwała od 8 do 11 kwietnia i była szeroko zakrojona – udział w niej brało ponad 100 funkcjonariuszy różnych służb, w tym Urzędu Celno-Skarbowego, Centralnego Biura Śledczego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Funkcjonariusze przeszukali ponad 50 miejsc powiązanych z grupą przestępczą.
Jak ustalili śledczy, grupa działała w latach 2021-2024. W tym czasie wystawiano fałszywe faktury VAT na kwotę blisko 187 milionów złotych, co doprowadziło do uszczuplenia należności podatkowych o ponad 38 milionów złotych.
Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tzw. „zbrodni fakturowej”, przestępstw karno-skarbowych oraz prania pieniędzy. Sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Służby zabezpieczyły też majątek podejrzanych o wartości przekraczającej pół miliona złotych.