Derby Krakowa i marsz dla Izy. 800 policjantów, 250 osób wylegitymowanych

fot. materiały prasowe

Za nami weekend, podczas którego odbyły się 202. derby Krakowa – 26 tysięcy kibiców na stadionie Wisły Kraków – jak również zgromadzenia, w których wzięły udział tysiące osób. W terenie podczas tych wydarzeń pracowało 800 policjantów.

W niedzielę, 7 listopada, o godz. 20, na stadionie przy ul. Reymonta został rozegrany mecz Wisły Kraków i Cracovii. Spotkanie to zakwalifikowano jako imprezę masową podwyższonego ryzyka. Tego dnia w centrum miasta odbyło się także kilka innych zgromadzeń publicznych.

Około godz. 16 kibice jednej z krakowskich drużyn zaczęli zbierać się przy pomniku Adama Mickiewicza. W tym samym czasie, na płycie Rynku Głównego zgromadziło się kilka tysięcy uczestników zgromadzenia w celu obrony praw kobiet.

Policyjne siły na bieżąco nadzorowały trasy przejścia uczestników obu wydarzeń, nie odnotowując większych incydentów. Podczas zgromadzenia obrońców praw kobiet nie stwierdzono żadnych sytuacji naruszających porządek publiczny – informuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Chwilę przed godz. 17 kibice przeszli z Rynku Głównego w okolice stadionu Cracovii, skąd mieli wyruszyć następnie na stadion przy ul. Reymonta.

Pożar na stadionie

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu, na stadionie Wisły ujawniono znaczną ilość środków pirotechnicznych, w związku z czym funkcjonariusze zatrzymali jedną osobę. W trakcie wpuszczania kibiców na mecz policjanci ujawnili trzy osoby, które  próbowały wnieść wyroby pirotechniczne oraz dwóch mężczyzn wnoszących alkohol, a także jedną osobę, która wtargnęła na teren nieprzeznaczony dla publiczności. Wszyscy zostaną rozliczeni karnie – wyjaśnia Sebastian Gleń.

Łącznie, w meczu udział wzięło ponad 26 tysięcy kibiców obu drużyn. W trakcie drugiej połowy meczu, na trybunach stadionu doszło do odpalenia środków pirotechnicznych i podpalenia transparentu, w związku z czym wybuchł pożar, który objął kilkanaście krzeseł i musiała interweniować straż pożarna – opisuje rzecznik policji.

Mecz zakończył się chwilę przed godziną 22, a rozprowadzenie kibiców odbyło się bez wydarzeń. Na ulicach Krakowa w trakcie zabezpieczenia nie doszło do poważniejszych incydentów. W trakcie niedzielnego zabezpieczenia policjanci wylegitymowali 250 osób w związku ze stwierdzonymi wykroczeniami porządkowymi i drogowymi. Nałożyli 93 mandaty karne, a wobec 66 osób kierowali wnioski o ukaranie do sądu.