Do końca września sprawozdanie zespołu organizującego ŚDM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do końca września powstanie sprawozdanie zespołu, który zajmował się organizacją Światowych Dni Młodzieży w Polsce – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Jak dodał minister, znajdą się w nim rekomendacje wprowadzenia pewnych rozwiązań na stałe.

Rządowy zespół, który zajmował się koordynacją działań związanych z organizację ŚDM, po przedstawieniu sprawozdania i przyjęciu go przez rząd, przestanie istnieć.

Jak powiedział Majewski, w sprawozdaniu znajdą się te informacje ze strony resortów zaangażowanych w ŚDM, które są jawne bez szkody dla bezpieczeństwa państwa i rekomendacja wprowadzenia na stałe pewnych rozwiązań, które sprawdziły się przy tak dużym wydarzeniu.

Bezprecedensowe zabezpieczenie

– Przykładem jest bezprecedensowe zabezpieczenie medyczne. Nigdy żadna impreza w Polsce nie była tak zabezpieczona; m.in. mieliśmy most powietrzny z udziałem wojska i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, co wymagało pełnej współpracy kilku podmiotów – służb wojewody, wojska i resortu zdrowia. Wszystko to było dedykowano ŚDM, ale teraz te sprawdzone procedury można wykorzystać i w razie potrzeby uruchamiać – powiedział.

Według Majewskiego same służby były przygotowane do ŚDM. – Mamy służby na bardzo wysokim poziomie, ale przy tego typu dużych wydarzeniach bardzo ważna jest ich koordynacja. System jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniowo, a tym ogniwem jest połączenie między poszczególnymi służbami, często nawet nie w obrębie jednego resortu, jak MSWiA, ale między resortami - MSWiA, MON i MZ – dodał.

Trwają rozliczenia

Powiedział też, że podczas ŚDM udało się ustalić wydzielenie rezerw z Agencji Rezerw Materiałowych. Przetransportowała ona do Krakowa na ŚDM część swoich zasobów, które na co dzień są rozmieszczone w innych częściach kraju. – To było ustalone w toku prac zespołu. Teraz można by określić to stosownymi procedurami – powiedział pełnomocnik.

Pytany, czy w sprawozdaniu znajdą się rozliczenia finansowe z dotacji, jakie były udzielane różnym podmiotom czy samorządom w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży, powiedział, że środki te są cały czas rozliczane z Ministerstwie Finansów. – Nie sądzę, by do 30 września całość tych rozliczeń była zakończona. Prawdopodobnie będzie to w sprawozdaniu z wykonania tegorocznego budżetu, bo środki te w nim były zapisane – dodał. Zaznaczył, że sprawozdanie rządowego zespołu skupi się na tym, jakie rozwiązania wdrożone na ŚDM powinny zostać na przyszłość.

 

Źródło: PAP, KAI, www.pope2016.com

comments powered by Disqus