Klimatyzacja powinna działać w autobusach i tramwajach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Klimatyzacja powinna działać we wszystkich nowych autobusach i tramwajach. Jeśli tak nie jest, prosimy zgłaszać te sprawy – mówi Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT odpowiedzialny za komunikację miejską.

Część pasażerów korzystających podczas fali upałów z komunikacji miejskiej w Krakowie narzeka na temperatury panujące wewnątrz pojazdów. Twierdzą oni, że kierowcy autobusów nie potrafią efektywnie włączyć klimatyzacji, przez co podróżujący są zmuszeni do otwierania okien.

Jeden z czytelników LoveKraków.pl stwierdził, że problem występował w środę w autobusach linii nr 304 czy 503. – W starszych autobusach może pojawić się problem z systemem chłodzenia przy tak ekstremalnych temperaturach. W nowych pojazdach, które kupuje MPK oraz Mobilis, nie zauważyliśmy podobnych problemów – podkreśla Łukasz Franek.

Przewoźnicy muszą włączać klimatyzację

Dyrektor dodaje, że umowy z przewoźnikami określają, kiedy powinno włączyć się klimatyzację wewnątrz pojazdu. Prywatna firma Mobilis w przypadku zewnętrznej temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza musi wewnątrz autobusów utrzymywać temperaturę niższą o trzy stopnie. Wszystkie 61 autobusów Mobilisa posiada klimatyzację.

Mniej restrykcyjne wymagania obowiązują wobec miejskiej spółki MPK. – Klimatyzacja musi być włączona przy temperaturze zewnętrznej powyżej 25 stopni – informuje urzędnik i dodaje, że zasada ta dotyczy zarówno nowych tramwajów, jaki i autobusów.

Klimatyzacji nie ma w 50 bombardierach

– Wpływają do nas skargi, że klimatyzacja w niektórych pojazdach za słabo działa. Dyscyplinujemy przewoźników, aby w tak gorącym okresie zwracali uwagę na komfort pasażerów. Uwagi można składać telefonicznie na dyspozytornię ZIKiT – mówi Franek.

Urzędnik dodaje, żeby nie spodziewać się klimatyzacji w tzw. 50 starych bombardierach NGT6. System został zamontowany dopiero w trzeciej dostawie w najdłuższych bombardierach NGT8 oraz „krakowiakach”.

– W zeszłym roku rzeczywiście były problemy z klimatyzacją w tramwajach Pesy, ale MPK uporało się już z tym problemem. W sumie 60 nowych tramwajów w Krakowie ma system chłodzenia przestrzeni pasażerskiej i część modernizowanych składów – informuje Łukasz Franek.