Kraków po raz pierwszy zamówił autobusy Volvo

fot. Materiały prasowe

Za siedem miesięcy mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy w historii będą mogli podróżować nowymi autobusami marki Volvo. W czwartek w urzędzie miasta podpisana została umowa na dostawę 12 przegubowych, hybrydowych pojazdów tej marki.

Przegubowe autobusy Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas postojów na przystankach i podczas ruszania. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

– Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim. Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Do pierwszych dni października

Autobusy Volvo trafią do Krakowa w ciągu siedmiu miesięcy od podpisania umowy – bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 roku. W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie, a w ostatnich miesiącach największą jak dotąd flotę 35 autobusów odebrał PKM Sosnowiec.

Dzisiejsza umowa to już jedno z ostatnich zamówień na autobusy w planach MPK na najbliższy czas. W ubiegłym tygodniu krakowski przewoźnik podpisał umowę na 10 autobusów MIDI (marki Autosan) i 56 12-metrowych Mercedesów. Dwa tygodnie temu – na kolejnych 30 12-metrowych Mercedesów. Do podpisania zostały tylko dwie umowy, w ramach których do Krakowa przyjedzie dziewięć hybrydowych Solarisów i trzy busy na bazie Mercedesa Sprintera, do obsługi linii TeleBus.

comments powered by Disqus