Malarz wiejskiego życia. Obrazy Tetmajera na wystawie Muzeum Krakowa [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 12 listopada w Pałacu Krzysztofory dostępna będzie wystawa poświęcona twórczości Włodzimierza Tetmajera. Ekspozycję tworzą obrazy młodopolskiego artysty, a także związane z nim pamiątki.

Włodzimierz Tetmajer, którego Wyspiański uwiecznił jako Gospodarza w słynnym dramacie „Wesele”, został bohaterem wystawy Muzeum Krakowa. I to nie bez powodu. 26 grudnia tego roku minie 100 lat od śmierci młodopolskiego artysty.

Malarz wiejskiego życia

„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” to przekrojowa prezentacja twórczości Tetmajera. Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć około 400 obiektów z całej Polski. Wśród nich są szkice, projekty do polichromii i ilustracji, a także blisko 200 obrazów olejnych. Największą popularność zyskały prace z lat 90. XIX wieku.

– Ważną cezurą życiową dla Tetmajera był rok 1890, kiedy związał się z Bronowicami, również uczuciowo, poślubiając córkę włościańską Annę z Mikołajczyków. Od tego czasu Bronowice w różny sposób przewijają się w jego twórczości. Bardzo chętnie przedstawiał sceny rodzajowe, utrwalające różne zwyczaje, stroje, życie codzienne mieszkańców wsi czy ceremonie świąteczne. Bronowice stały się też tłem do przedstawienia wydarzeń historycznych rozegranych sto lat wcześniej – tłumaczyła nam Marta Marek, kuratorka wystawy.

Działacz, polityk, literat

Ekspozycja została podzielona na różne obszary tematyczne, dzięki czemu można zobaczyć poszczególne etapy z życia Włodzimierza Tetmajera. Widzimy go zarówno jako artystę zakochanego w Annie Mikołajczykównie oraz polskiej wsi, jak i działacza ludowego, który chce walczyć o niepodległość kraju.

– Włodzimierz Tetmajer rzeczywiście był malarzem, politykiem i działaczem społecznym. Bardzo dużo angażował się na terenie Bronowic. Jak to mówili bronowianie, był delegatem, czyli posłem do parlamentu wiedeńskiego. Występował też w różnych gremiach w sprawach wsi, m.in. w kwestii kształcenia wiejskich dzieci. Chciał, by miały one prawo do bezpłatnej nauki do 16. roku życia. Prowadził więc wielostronną działalność – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Zofia Gręplowska, wnuczka Włodzimierza Tetmajera.

Wśród eksponatów znalazły się rodzinne pamiątki związane z artystą m.in. skrzynia posagowa jego żony Anny Tetmajerowej oraz krzyż, który nosiła.

Na tropie Tetmajerów

W sobotę, 14 października, Muzeum Krakowa zaprasza na specjalne oprowadzanie po wystawie, kierowane do rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat. Podczas zwiedzania nie zabraknie zabaw i łamigłówek, a mali uczestnicy będą mogli wcielić się w muzealnych poszukiwaczy przygód.

Wystawa „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” wpisuje się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, malarza, polityka i działacza niepodległościowego.

News will be here