Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (6-8 października)

Filia nr 44 Biblioteki Kraków przy ul. Spółdzielców 3 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Literackie święto w Dworku Białoprądnickim, urodziny Muzeum Narodowego, Festiwal Młode Horyzonty, a może Noc Poezji? W weekend nie zabraknie kulturalnych atrakcji dla najmłodszych.

Rycerze MOCy na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do udziału w grze muzealnej „Rycerze MOCy” organizowanej w ramach festiwalu Kultura bez Barier i Human Week. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 8–15 lat.

– Za sprawą Dragonessy Tali miasteczko wawelskie opanował strach, wszyscy ukryli się w swoich chatach. Król został uwięziony w wieży. Zbrojownię zaatakowali Wojownicy Gniewu, a piękne Królewskie Ogrody zaczęły się rozpadać. Tylko Rycerze i Rycerki MOCy dzięki współpracy i dzięki swym wewnętrznym MOCom mogą dokonać zmiany w tym wawelskim świecie!  Dołącz do Drużyny MOCy, poznaj trudną sztukę radzenia sobie z lękiem i złością, odkryj swoje silne strony. Naucz się tajnych zasad dawania innym ogni MOCy oraz przestrzegania reguł rycerskiego zachowania. To na Ciebie czekamy! – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Podczas gry uczestnicy będą mieć okazję doskonalić swoje kompetencje emocjonalno-społeczne oraz poznawać tajniki życia w dawnym grodzie Kraka.

Udział jest bezpłatny (darmowe wejściówki należy pobrać online). Najbliższe gry zaplanowano na 6, 7, 9 i 10 października.

Noc Poezji

W dniach 6–8 października poezja rozbrzmiewać będzie w różnych miejscach Krakowa. Wszystko za sprawą Nocy Poezji, ostatniej w ramach cyklu Krakowskich Nocy. W programie znalazło się ponad 70 wydarzeń, od spotkań poetyckich i dyskusji z twórcami, po warsztaty, spacery literackie, wystawy, promocje książek czy finał konkursu na miniaturę dźwiękową inspirowaną twórczością Wisławy Szymborskiej.

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Milczenie i cisza w poezji”. Szczegóły w poniższym tekście. 

Festiwal Młode Horyzonty

Kino Pod Baranami, kino Agrafka i kino KIKA dołączyły do grona kin festiwalowych, prezentujących na ekranie wartościowe filmy o wysokich walorach edukacyjnych, artystycznych oraz produkcyjnych. Wszystko za sprawą Festiwalu Młode Horyzonty, który potrwa do 8 października. To pierwsza edycja pod nową nazwą. Wcześniej wydarzenie było znane jako Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci.

Festiwal skierowany jest do dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów. „Mama Mu na Gwiazdkę”, „Pati i klątwa Posejdona”, „Kicia Kocia pod choinkę”, „Katak. Podwodna przygoda”, „Zagadka Klary Muu”, „O psie, który jeździł koleją” czy „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” to produkcje, które widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie w najbliższy weekend.

Weekend z robotami

Pokazy robotów, fotobudka, nauka programowania z firmą Robotek, stoisko piłkarskie Wisły Kraków, tworzenie własnych breloków wspólnie z robotami, pojedynek w ping-ponga z robotem, animacje i strefa zabawy dla dzieci. To wszystko czekać będzie na krakowian już w najbliższy weekend w ramach Dni Otwartych ASTOR.

Wydarzenie kierowane jest do rodzin, uczniów i studentów. 7 i 8 października w godz. 10:00–15:00 będzie można zobaczyć, jak wygląda praca i zabawa z robotami. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. W tym roku organizatorzy zapraszają do dwóch lokalizacji: ASTOR Robotics Center i ASTOR Intralogistics Center przy ul. Wrobela 3 i 5.

Otwarcie Baśniowego Ogrodu

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na piknik z okazji otwarcia wyjątkowego ogrodu, który powstał na terenie zielonym między ulicami Pańską, Siemomysła i Wiktora Heltmana. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 października, w godz. 13:00–16:00.

W programie m.in. animacje poświęcone krakowskim legendom, malowanie buzi, bańki mydlane, zabawy i konkursy na temat najpopularniejszych baśni świata.

Uroczystego otwarcia dokonają: autorka projektu „Baśniowy Ogród” Budżetu Obywatelskiego 2021 Iwona Praczyńska oraz proboszcz parafii św. Kingi – ks. prałat Jacek Konieczny.

Urodziny Muzeum Narodowego

W weekend, 7 i 8 października, odbędą się huczne urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie. W tych dniach wstęp na wszystkie ekspozycje stałe i czasowe kosztować będzie tylko 5 zł. Ponadto zaplanowano warsztaty, oprowadzania tematyczne, wykłady, a także spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

144. urodziny MNK zwieńczy w niedzielę event muzyczno-taneczny na Rynku Głównym, podczas którego zabrzmią znane utwory muzyki filmowej, klasycznej, jazzowej, rockowej oraz heavymetalowej. Start o godz. 13:00.

W sobotę zaś na placu przed Gmachem Głównym, poprzez różne formy artystyczne i performatywne, będzie można wspólnie przyjrzeć się bodźcom, reakcjom i ekspresji. W programie m.in. układanie wielkoformatowych puzzli, budowanie form przestrzennych z drewnianych elementów, tworzenie glinianych piszczałek czy strefa relaksu.

Dzień Otwarty Ekospalarni

W sobotę, 7 października, po raz szósty będzie można poznać tajemnice działania Ekospalarni mieszczącej się przy ul. Giedroycia. – Jak to się dzieje, że z odpadów produkujemy prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka? Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece? To wszystko i jeszcze więcej opowiemy i pokażemy podczas ekologicznej soboty w krakowskiej Ekospalarni – zachęcają przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Poza tradycyjnym zwiedzaniem ścieżki edukacyjnej zaplanowano wiele atrakcji. Będzie można m.in. siłą własnych mięśni wytworzyć prąd elektryczny, wspólnie poeksperymentować czy spróbować miodu z pasieki Ekospalarni.

Literackie święto dla najmłodszych

Przed nami 3. edycja Festiwalu Małej Literatury, organizowanego przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W programie znalazły się m.in. spotkania ze znanymi autorami i ilustratorami.

Jednym z gości festiwalu będzie Piotr Socha, autor książek „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud. Cuchnąca historia higieny”, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego. Pojawi się także Jacek Ambrożewski, autor książki „Ale odlot!”, który opowie o historii lotnictwa. Z kolei dzięki Annie Litwinek, autorce książki „Awiatorzy”, uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści o przygodach polskich lotników i lotniczek.

Festiwal Małej Literatury to także warsztaty dla najmłodszych (m.in. nawiązujące do twórczości Fridy Kahlo), koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego czy rodzinny spacer śladem literackich tajemnic Prądnika Białego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na niektóre z warsztatów obowiązują zapisy przez formularz internetowy. Festiwal Małej Literatury potrwa od 7 do 15 października.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Kiermash, czyli jesień na Kazimierzu

W weekend, 7 i 8 października, do budynku Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu zawita moda. Wszystko za sprawą Kiermashu, który tym razem połączy siły z targami vintage Kogel Mogel.

– Kiermash promuje zrównoważone i odpowiedzialne podejście do zakupów oraz szeroko pojętej mody i designu. Nasi wystawcy to polskie marki z lokalnych manufaktur tworzące produkty oryginalne, etyczne i wykonywane z poszanowaniem dla planety w duchu zero waste i fair trade – mówią organizatorzy wydarzenia Izabela Chyłek i Mateusz Kaczan.

Podczas jesiennych targów będzie można naładować energetyczne baterie aromatyczną kawą od „Funky Donkey Cafe”, zjeść wegańskie przysmaki od „Roślinny” oraz skosztować serników od „Czekoladowe Love”.

KTO zostawia ślady? Niedzielne atrakcje dla dzieci

W każdą niedzielę o godz. 12.00 Teatr KTO zaprasza najmłodszych widzów do udziału w teatralnym cyklu „KTO zostawia ślady?”. Na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 pojawią się najciekawsze spektakle z całej Polski tworzone z myślą o dzieciach. Organizatorzy chcą traktować młodego widza serio i bez taryfy ulgowej. Do każdego spektaklu zostanie przeprowadzony specjalny warsztat twórczy, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chcący rozwijać swoją kreatywność.

– Każda niedziela to idealna okazja, by wraz z Teatrem KTO wybrać się w niezapomnianą podróż do świata magii, cyrku i baśni w towarzystwie twórców z całej Polski – przekonuje Teatr KTO.

8 października będzie można zobaczyć spektakl „Brzydkie kaczątko”. To historia oparta na baśni Hansa Christiana Andersena opowiedziana w dość oryginalny sposób. Spektakl był prezentowany na międzynarodowych festiwalach w Palestynie, Albanii, Kolumbii i Chorwacji.

Tuż po nim, o godz. 13:15, odbędą się warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 4–10 lat.

Święto Ziemniaka w Branicach

W niedzielę, 8 października, w Klubie Herkules Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta przy ulicy Karaszewicza-Tokarzewskiego odbędzie się impreza integracyjna dla mieszkańców – Dary Jesieni – Święto Ziemniaka. Początek wydarzenia o godzinie 16.

W programie znajdzie się wiele atrakcji dla dużych, jak i małych. Wśród nich m.in. Live Cooking, czyli pokaz kulinarny, konkurs plastyczny „ziemniaczane cudaki”, konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka oraz konkurs hodowlany na najcięższego ziemniaka.

Mała Boska Komedia

Po rocznej przerwie, na deskach Teatru Łaźnia Nowa, ponownie zagościły najlepsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży w ramach festiwalu Mała Boska Komedia. W niedzielę, 8 października, zostanie zaprezentowany spektakl inspirowany „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania.

Sztuka „Wyspa Jadłonomia” Teatru Studio, którą wyreżyserował Maciej Podstawny, zachęca do zielonego aktywizmu w obszarze własnego talerza i własnego świata.

Muzyczna podróż przez świat bajek

W niedzielę, 8 października, w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się widowisko pełne barwnych, wirujących sukni i baniek mydlanych połączone ze wspólną zabawą, konkursami i tańcami w pięknej oprawie multimedialnej.

– Zajrzymy do niezwykłego domku Calineczki, odwiedzimy Elzę w jej mroźnym pałacu, zatańczymy z Timonem i Pumbą, przybijemy piątkę Aladynowi i zanurzymy się w oceanie z Mała Syrenką – zapowiadają organizatorzy.

Wystąpią Monika Biederman-Pers, Piotr Karzełek oraz Krynickie Studio Baletowe im. Władysława Szlęka. Koncert poprowadzi Ewa Romaniak. Start o godz. 10:00.

Podróż przez historię motoryzacji

Do 14 października w Galerii Krakowskiej będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych i współczesnych samochodów, a także motocykli marki ŠKODA.

– To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć pojazdy takie jak: Laurin & Klement Voiturette A z 1905 roku czy Laurin & Klement G z 1908 roku, które są prawdziwymi klejnotami motoryzacji – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej. – Nie zabraknie także modelu ŠKODA Sport, który uczestniczył w słynnym wyścigu Le Mans w 1950 roku oraz nowoczesnego elektrycznego modelu Enyaq, stworzonego specjalnie na potrzeby wizyty Papieża Franciszka na Słowacji – dodaje Jarosław Szymczak.

Kolekcja prezentowanych pojazdów, będących arcydziełami motoryzacji, ukazuje rozwój powstałej w 1895 roku marki ŠKODA. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

News will be here