News LoveKraków.pl

Trzy dni wypełnione poezją i ponad 70 darmowych wydarzeń. Zbliża się Noc Poezji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 6-8 października poezja wypełni cały Kraków. Wszystko za sprawą ostatniej już tegorocznej odsłony Krakowskich Nocy. W programie znalazło się ponad 70 wydarzeń, od spotkań z poetami po spacery literackie.

– Kraków jest miastem poetów, a poezja jest siłą Krakowa od stuleci, nie tylko dziś. Mamy ławeczki literackie w całym mieście, które nam o tym przypominają. Potrzebne są takie spotkania, które integrują poetki i poetów różnych formacji oraz różnych pokoleń. Pierwotnie wydarzenia Nocy Poezji odbywały się w jedno popołudnie i noc. Obecnie mamy aż trzy dni wypełnione niemal po brzegi poezją – mówi Joanna Szulborska-Łukaszewicz z Wydziały Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, koordynatorka Nocy Poezji.

Cisza wymowniejsza niż krzyk…

13. odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Milczenie i cisza w poezji”. Poprzez udział w różnych spotkaniach, grach i spacerach miejskich, warsztatach czy performansach poetyckich mieszkańcy miasta i turyści będą poszukiwać i odkrywać to, co ukryte między słowami, zanurzając się w ciszy poezji.

– W czasach chaosu, w którym żyjemy, przy tak dużym tempie życia i natłoku informacji, wydało się ogromnie istotnym, aby stworzyć przestrzeń dla refleksji, spotkania z własnymi myślami. Do tego niezbędna jest cisza, wsłuchanie się w siebie, usłyszenie własnego głosu. Cisza często jest wymowniejsza niż krzyk. Stąd taki motyw przewodni nocy, który – swoją drogą – wielorako zainspirował współtwórców programu, stanowiąc zarówno przyczynek do zajrzenia w głąb siebie, do medytacji, dyskusji tematycznych, ekspresji siebie w formule slamów poetyckich, a nawet do przerwania i uwypuklenia ciszy poprzez kontrastujący z nią hałas (Fundacja Korporacja Ha!Art, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki) – wyjaśnia Joanna Szulborska-Łukaszewicz.

W tegorocznym programie znalazły się wydarzenia dedykowane twórczości krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego, określanego mianem „poety milczącego”. W czerwcu artysta obchodził 80. urodziny. Szczególne miejsce zajmuje również twórczość Wisławy Szymborskiej, patronki 2023 roku.

– Spacer „Ze sobą”, przygotowany przez Fundację Wszyscy Obecni, którym rozpoczynamy tegoroczną Noc Poezji, to propozycja samotnej wędrówki szlakiem wyznaczonym przez wiersze Ryszarda Krynickiego. Spacer będzie dostępny od północy z czwartku na piątek do końca niedzieli. Z kolei poezja polskiej noblistki będzie wykorzystywana w różny sposób. W programie m.in. finał konkursu na miniaturę dźwiękową (reportaż dźwiękowy i minisłuchowisko) inspirowaną twórczością poetki (Fundacja Audionomia), „Sabat u Szymborskiej” (Fundacja Muzeum HERstorii Sztuki), nawiązujący nie tylko do poezji, ale także kolaży Szymborskiej. Mamy też teatralną wyklejankę limeryków, którą przygotowuje Ziuta Zającówna na scenie przy ul. Kanoniczej 1. Komponuje tekst będący składanką krótkich form poetyckich Wisławy Szymborskiej, a także fragmentów jej niepublikowanej jednoaktówki „Zamiast” – zapowiada koordynatorka Nocy Poezji.

Ponad 70 wydarzeń

W ramach Nocy Poezji krakowianie będą mogli wziąć udział w ponad 70 wydarzeniach, przygotowanych we współpracy z blisko 60 partnerami. Mowa o różnych organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury, księgarniach, młodzieżowych domach kultury, klubach czy galeriach.

Wydarzenia Nocy Poezji są adresowane do bardzo różnych grup odbiorców, zarówno miłośników, jak i osób umiarkowanie zainteresowanych poezją, do poetów i tych, którzy dopiero o debiucie myślą, ale też do wszystkich, który po prostu szukają dobrego pomysłu na ciekawe spędzenie wolnego czasu w najbliższy weekend.

Kilka wydarzeń jest dedykowanych osobom posługującym się polskim językiem migowym (Centrum Kultury Podgórza, Teatr Barakah).

Noc Poezji odbywa się w całym mieście, nie tylko w centrum, ale i na obrzeżach (Dwór Czeczów, CSW Solvay, Klub Wola, filie Centrum Kultury Podgórza czy Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta). Wiele wydarzeń odbywa się też na terenie Nowej Huty (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida czy Fundacja Faktor Kultura) – podkreśla Joanna Szulborska-Łukaszewicz.

Zgodnie z ideą Krakowskich Nocy udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy. Wyjątek stanowi Krakowski Salon Poezji w Starym Teatrze (wydarzenie towarzyszące), gdzie obowiązują wejściówki w cenie 10 zł za osobę. Na niektóre ze spotkań czy warsztatów wymagane są zapisy.

Od spacerów po grę miejską

Noc Poezji rozpocznie się w piątek (6 października) i potrwa do niedzieli (8 października). W programie znalazły się zarówno premiery książek (Michała Sobola, Filipa Matwiejczuka, Idy Sieciechowicz), jak i spotkania z tłumaczami, krytykami oraz poetami. Wśród zaproszonych gości będą m.in.: Bronisław Maj, Marcin Czerkasow, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2023, Krzysztof Bartnicki, Grzegorz Tomicki, Adam Kaczanowski, Edward Pasewicz, Olga Rembielińska, Paweł Kusiak, Marianna Kijanowska i Jurij Zawadski.

Nie zabraknie również dyskusji, warsztatów poetyckich, spacerów literackich, performansów poetyckich i czytań performatywnych (Teatr Mumerus, Teatr Przypadków Feralnych, Fundacja Faktor Kultura).

– Mamy też wiele warsztatów z pisania wierszy, zarówno dla młodzieży i dorosłych („Ciche pisanie o głośnych sprawach”, Biblioteka Kraków), jak i dzieci (Fundacja Sztukarnia), warsztaty slamerskie („Co mnie boli, a co gilga?”), slamy poetyckie dla doświadczonych i debiutantów (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida) – dodaje Joanna Szulborska-Łukaszewicz.

W programie znalazła się także poetycka gra miejska „Ogrywanie tabu”, organizowana przez Queerowe Centrum Kultury i Krakowską Szkołę Poezji im. Aleksandra Fredry. Chętni będą mogli również wziąć udział we wspólnej podróży po nowohuckich ulicach i parkach, a to za sprawą audiospaceru po Nowej Hucie przygotowanego przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida.

W ramach Nocy Poezji odbędzie się też spotkanie z poetkami wyróżnionymi w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2023. Wydarzenie poprowadzi Bronisław Maj, poeta związany z Nocą Poezji od jej pierwszej odsłony. O twórczości Bronisława Maja krakowianie będą mogli porozmawiać w trakcie piątkowego, wyjątkowego spotkania z poetą w Teatrze KTO.

Szczegółowy program 13. odsłony wydarzenia dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl w zakładce Noc Poezji 2023.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu Krakowskie Noce.