Na krakowskim lotnisku straż graniczna sprawdzi wynik testu

Kraków Airport fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Strażnicy graniczni będą uprawnieni do kontrolowania wyników testów na obecność koronawirusa. Od wtorku zaczęły działać nowe regulacje w zakresie kwarantanny.

W nocy z poniedziałku na wtorek zmieniły się zasady dotyczące przekraczania granicy. Dla osób ze strefy Schengen kwarantanna jest obowiązkowa, zwalnia z niej tylko negatywny test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na Covid-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas kwarantanna będzie zdjęta.

Jak mówi Natalia Vince, rzeczniczka prasowa Kraków Airport, uprawnienia zwalniające z kwarantanny (np. posiadanie negatywnego wyniku testu) będą weryfikować funkcjonariusze Straży Granicznej.

Testy na obecność koronawirusa można wykonać na terenie lotniska. Działają tam dwa punkty: Centrum Medycznego iMed24 oraz Centrum Badań DNA.

News will be here