Park Bednarskiego. ZZM ugina się pod presją „0,14% mieszkańców Krakowa”?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akcja Ratunkowa dla Krakowa stworzyła ankietę, w której wypowiedziało się ponad tysiąc osób w sprawie projektu rewaloryzacji parku Bednarskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej opublikował dziś oświadczenie w tej sprawie. Podpisać się pod nim mieli również radni dzielnicowi z Podgórza.

Odnowa głównego parku w Podgórzu była planowana już kilka lat temu. Dopiero niedawno pojawiła się koncepcja rewitalizacja. Tyle tylko, że nie wszystkim przypadła do gustu, a najgłośniej projekt krytykowali mieszkańcy zrzeszeni w Akcję Ratunkową dla Krakowa.

Udało się też przeprowadzić ankietę, w której negatywnie o projekcie wypowiedziało się 1041 osób. I pierwsze co zrobił ZZM, to zamiana tej liczby w procenty.

„Należy mieć równocześnie świadomość, iż przywołana liczba 1041 negatywnych opinii o projekcie rewaloryzacji Parku im. Wojciecha Bednarskiego jest opinią około 0,14% mieszkańców Krakowa”, czytamy w oświadczeniu.

– Dodatkowo w rozwinięciu uwag mieszkańców biorących udział w ankiecie najczęściej występujące odpowiedzi dotyczące zakresu koniecznych zmian w parku (tj. remont, naprawa, wymiana, odnowienie) oraz ich przedmiotu (alejki, ścieżki, nawierzchnie, schody, plac zabaw) pokrywają się z zakresem projektu opracowanego na zlecenie ZZM – pisze ZZM.

Zarząd tłumaczy, że ze względu na rozległy zakres zmian, projektant musi mieć więcej czasu, by odpowiedzieć na te propozycje. Planowany termin wykonania robót budowlanych był wyznaczony na 7 lipca tego roku, ale urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, że inni wykonawcy, którzy brali udział w przetargu mogą się odwołać do KIO i pierwotna data ulegnie zmianie.

Z formalnego punktu widzenia…

To, jak został rozpisany przetarg, determinuje zakres prac prowadzonych przez wykonawcę. Przynajmniej przed podpisaniem umowy. – Może wydarzyć się to tylko i wyłącznie na zasadzie aneksu do umowy – tłumaczy ZZM.

I przedstawia dalsze plany, czyli m.in.: konsultowanie planowanych zmian z Biurem Projektowym, Radą i Zarządem Dzielnicy XIII i Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Następnie zawarcie umowy z wykonawcą robót budowlanych i aneksowanie jej w zakresie uzgodnionej w ww. gronie modyfikacji. A następnie wykonanie zmodyfikowanego zakresu prac. ZZM zaznacza, że wszystkie decyzje będą podejmowane wspólnie z radą Dzielnicy XIII.

– Naszym wspólnym celem jest właściwe odnowienie Parku im. Wojciecha Bednarskiego zgodnie z wolą mieszkańców – czytamy w oświadczeniu, które nie spodobało się Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Co ciekawe, pod oświadczeniem, które zostało opublikowane również stronie na Facebooku rady dzielnicy Podgórze, pojawiły się głosy radnych, którzy… dowiedzieli się o swoim stanowisku właśnie z tego oświadczenia.