Przy Dolnych Młynów stanie mobilna rzeźba

Na terenie kompleksu przy Dolnych Młynów stanie mobilna rzeźba fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na terenie kompleksu przy Dolnych Młynów stanie Kapsuła Czasu. Będzie to architektoniczna rzeźba, którą wypełnią prace plastyczne i literackie. To pomysł powstałej niedawno Fundacji Tworzymy Kraków, która chce działać w kwestii zmian dotychczasowego wizerunku Krakowa i wzbogacać przestrzeń w różne formy architektoniczne.

Kto zaprojektuje Kapsułę Czasu? O tym zadecyduje trwający od 1 sierpnia konkurs. Do tej pory wpłynęło 70 zgłoszeń.

– To, jak będzie wyglądać rzeźba, będzie zależało od wyobraźni uczestników konkursu. Mobilna Kapsuła Czasu będzie wędrować po Polsce czy świecie. Chcemy ją również prezentować podczas targów czy wydarzeń o naukowym czy kulturalnym charakterze – mówi Kinga De Białynia Woycikiewicz, wiceprezes Fundacji Tworzymy Kraków.

Swoje pomysły można wysyłać do 26 listopada. Potrzebne informacje i formularze znajdują się na oficjalnej stronie organizacji www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly. Zwycięzcę poznamy na przełomie 2018/2019 roku, a realizacja projektu rozpocznie się początkiem lutego 2019.

Pierwsze otwarcie za 10 lat

– Rzeźba nie będzie hermetycznie zamknięta. Jej wnętrze mają wypełnić prace wyróżnione w naszym drugim konkursie – literackim i plastycznym, którego uczestnicy mają za zadanie przedstawić wizję świata przyszłości – dodaje Kinga De Białynia Woycikiewicz.

Pierwsze otwarcie „Kapsuły” nastąpi za 10 lat. Kolejne planowane są za 25, 50, 75 i 100, aby sprawdzić, jak wiele pomysłów zawartych w pracach doczekało się realizacji.

– Bez wnętrza Kapsuła byłaby tylko i wyłącznie rzeźbą. Jej sercem będą właśnie wybrane w konkursie przez jury prace mieszkańców Krakowa i całej Polski. Wcześniej zaprezentujemy je na specjalnie zorganizowanej wystawie – mówi Agnieszka Cudek z Fundacji Tworzymy Kraków.

Aby Kraków był piękniejszy

W przyszłości fundacja ma zamiar wzbogacać przestrzeń naszego miasta w kolejne formy architektoniczne – małej i średniej wielkości. Członkowie fundacji chcą, aby „kolejne projekty tworzyły Kraków piękniejszym”.

– Przestrzeń miejska powinna być projektowana z myślą o tych, którym służy na co dzień, czyli mieszkańcach. Potrzebne są przemyślane i inspirowane społecznie inwestycje w nową architekturę. Dlatego też na terenie Krakowa chcemy umieszczać obiekty, które przyciągają designem czy formą, ale też pełnią funkcję użyteczności publicznej. Na przykład ładnie zaprojektowane ławki miejskie. A tego u nas brak – podsumowuje Kinga De Białynia Woycikiewicz