Od dziś przez cały marzec możemy składać swoje pomysły na to, co można ciekawego zrobić w Krakowie. Rusza bowiem IV edycja Budżetu Obywatelskiego. Na zadania o charakterze miejskim czeka 10 mln złotych, a na stricte lokalne działania – 2,45 mln złotych. W tym roku czeka na nas kilka nowości.
Pierwszą z nowości jest specjalna infolinia, która będzie działać cały miesiąc w godzinach od 7:30 do 15:30. Uzyskać można tam informacje m.in. dotyczące organizowanych przez urząd miasta spotkań z mieszkańcami czy ogólnie dowiedzieć się czegoś na temat samego budżetu. Numer: 12 616 11 11.
Kolejna sprawa to ambasadorowie Budżetu Obywatelskiego, którzy mają pomóc w promocji. –Ambasadorowie BO będą organizowali spotkania z poszczególnymi grupami osób, np. seniorami lub uczniami – tłumaczy Łukasz Sęk, ambasador oraz radny dzielnicowy radny dzielnicowy ze Wzgórz Krzesławickich.
– Dzięki temu takie spotkania będą mogły być lepiej dostosowane do uczestników, a ambasadorowie dzięki rozpoznawalności w lokalnych środowiskach będą mieli większą możliwość dotarcia do mieszkańców i promocji Budżetu Obywatelskiego – dodaje.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wróci głosowanie drogą papierową. O to wnioskowali niektórzy radni. W zeszłym roku swój głos można było oddać jedynie za pomocą internetu.
Harmonogram
Jak już wspomnieliśmy, na złożenie wniosków będziemy mieć czas do 31 marca. Następnie 31 maja mija termin oceny pod względem prawnym i formalnym zadań. 12 czerwca zostanie udostępniona lista projektów, na które będziemy mogli głosować. Potrwa to do 30 czerwca. Do końca lipca dowiemy się, które pomysły uzyskały najwięcej głosów krakowian.