Studenci zamieszkają w nowoczesnych akademikach

Uniwersytet Jagielloński podpisał pierwszą w Polsce umowę realizowaną w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Umowa zawiera warunki przebudowy, wyposażenia oraz utrzymania przez 25 lat trzech akademików oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy ul. Badurskiego. Koszty modernizacji w całości pokryje prywatna firma. Pierwszy akademik zostanie oddany do użytku studentów na początku 2015 roku.

Dzięki podpisanej 14 października w Warszawie umowie pomiędzy Collegium Medicum UJ a firmą Neoświat PPP Projects, w Krakowie zrealizowany zostanie pierwszy w Polsce projekt Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dla uczelni publicznej. Będzie to także pierwsze w naszym kraju tego typu przedsięwzięcie w sektorze budynków użyteczności publicznej. – UJ CM uatrakcyjnia tym samym ofertę dla studentów, którzy zyskają nowoczesne akademiki na najwyższym poziomie – mówi Maciej Rogala, rzecznik prasowy UJ CM.

Podpisanie umowy PPP odbyło się w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Ze strony UJ CM dokument podpisali Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum – prof. Piotr Laidler i Zastępca Kwestora UJ ds. Collegium Medicum – Marcin Jędrychowski. W imieniu Neoświat PPP Projects – Gilles Leonard, prezes firmy. Uroczystości przewodniczyła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Komfortowe akademiki dla studentów medycyny

Na podstawie zawartej umowy, wyłoniony w wyniku dialogu konkurencyjnego wykonawca, posiadający bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP dla uniwersytetów na całym świecie, zobowiązał się do całkowitej przebudowy, wyposażenia na własny koszt oraz utrzymania przez okres 25 lat trzech domów studenckich wraz z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. – W ten sposób ponad 1000 studentów kierunków medycznych z Polski i ze świata, mieszkać będzie w komfortowych i nowoczesnych akademikach – zapewnia rzecznik.

Dotychczasowe, pochodzące z lat 70-tych ubiegłego wieku domy studenckie wymagały pilnej modernizacji, ponieważ nie spełniały już obowiązujących norm technicznych i sanitarnych. Co istotne, przez cały okres obowiązywania umowy, UJ CM będzie nadal samodzielnie prowadzić politykę zakwaterowania, z pełną kontrolą wysokości opłat od studentów.

Pierwszy wyremontowany akademik zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2015 roku, a całość inwestycji – pod koniec 2016 roku. – Wygodne, nowoczesne pokoje, przyjazne przestrzenie wspólne i obiekty sportowo-rekreacyjne na światowym poziomie, a to wszystko za przystępną cenę – już wkrótce w takich warunkach mieszkać będą studenci  UJ CM – gwarantuje Maciej Rogala.

Budynki A, B, C

Na bazie koncepcji projektowej przesłanej przez organizatorów przetargu, udało się poprawić komfort studentów poprzez usunięcie niekonstrukcyjnych ścian działowych w celu maksymalizacji liczby wygodnych pokoi 1-osobowych oraz stworzeniu nowej kategorii pokoju 2-osobowego (tzw. pokój 2-osobowy +), zlokalizowanego na każdym piętrze budynku A, B oraz C, z którego skorzysta 120 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Dzięki temu zabiegowi poprawiono wyjściowy standard pokoju 2-osobowego jednocześnie utrzymując liczbę miejsc noclegowych na wymaganym poziomie 1000 miejsc noclegowych.

Na powierzchni półtora modułu konstrukcyjnego, utworzono powiększone kuchnie połączone z jadalnią i pokojem spotkań, wytwarzając w ten sposób miejsca zachęcające do integracji mieszkańców przy wspólnych posiłkach i zabawie. Kondygnacje pięter I-X zostały zaprojektowane w ten sam sposób i zawierają 13 standardowych pokoi 2-osobowych, dwa pokoje 2-osobowe o podwyższonym standardzie, dwa pokoje 1-osobowe oraz pomieszczenie integracyjne złożone z kuchni, jadalni i części wypoczynkowej.

Na parterze przewidziano hall wejściowy z recepcją połączoną z pomieszczeniem zaplecza, pionem windowym, klatką schodową oraz lokalem komercyjnym, który w zależności od potrzeb mógłby funkcjonować jako mini-sklep z artykułami spożywczymi, punkt ksero czy niewielki lokal gastronomiczny.

Poziom kondygnacji podziemnej został zaprojektowany z myślą o najwyższym komforcie mieszkańców budynku. Strefa przeznaczona do użytku przez studentów, złożona z pomieszczeń: siłowni, aerobiku z zapleczem oraz pralni z suszarnią, została umieszczona centralnie, bezpośrednim sąsiedztwie wind i klatki schodowej. Budynek D zostanie poddany drobnym modyfikacjom w aranżacji wnętrz.

Parkingi, dojścia dla niepełnosprawnych

Główne założenie projektu zagospodarowania terenu polega na zmaksymalizowaniu komfortu użytkowników oraz stworzeniu atrakcyjnych warunków dla mieszkańców. Wyremontowane zostaną budynki mieszkalne wraz z klubem „Bakcyl”, strefa sportowa, rekreacyjna jak również strefa dojazdowa w centralno-zachodniej części kampusu.

Teren całego kampusu został zaprojektowany z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. We wszystkich przypadkach, gdzie znajdują się różnice poziomu, zapewniono windy i rampy o odpowiednim spadku.  Zadaszone miejsca na 60 rowerów oraz śmietniki z pojemnikami na segregację odpadów umieszczono na płytach podłogowych istniejących wcześniej, a przeznaczonych do rozbiórki łącznikach między budynkami. Dzięki zintegrowaniu śmietników w centralnej części, pod zadaszeniem wiat udało się ukryć te obiekty i tym samym uniknąć rozmieszczenia ich w innych, bardziej widocznych miejscach kampusu.

Oprócz istniejącego parkingu na 30 samochodów bezpośrednio przy budynku C, zakłada się utworzenie 60 nowych miejsc parkingowych na południe od budynku D. Dojazd do parkingów odbywać się będzie z wjazdu głównego ze strony zachodniej od ul. Badurskiego.

comments powered by Disqus