Szlakiem atrakcji turystycznych wokół Bochni

fot. Krzysztof Masiuk
Na terenie samej Bochni, a także w jej najbliższej okolicy nie brakuje  miejsc wartych odwiedzenia. Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd w te strony będą mogli odbyć wycieczki po nizinach Kotliny Sandomierskiej oraz górzystych terenach Beskidu Wyspowego. Powiat bocheński, z unikalnymi pomnikami przyrody, średniowiecznymi rynkami, zabytkami architektury sakralnej jest jednym z bardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Małopolski.

Na liście atrakcji turystycznych, które należy zobaczyć będąc w Bochni lub w jej okolicy powinny znaleźć się m.in. takie miejsca jak Kopalnia Soli, Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu oraz  Szlak Architektury Drewnianej.

Solny Gród i kopalnia

Powstanie Bochni - miasta wielowiekowej tradycji, wiąże się nieodłącznie z istnieniem soli. Tutejsza kopalnia niegdyś będąca motorem rozwoju gospodarczego miasta, dziś pełni funkcję największej atrakcji turystycznej powiatu. Od 2013 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

– Największym zainteresowaniem turystów cieszy się oczywiście najstarsza Kopalnia Soli w Bochni – mówi Sabina Kierepka ze Starostwa Powiatowego w Bochni.
Wydobycie soli w okolicach Bochni rozpoczęło się 3,5 tys. lat p.n.e. Sól była pozyskiwana przez odparowanie jej z solanki. Studnie solankowe uznaje się za zalążek wydobycia soli metodami górniczymi. Bocheńska kopalnia stała się zakładem wydobywczym w 1248 r. W chwili obecnej, jest największą atrakcją turystyczną powiatu. Dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. Turyści  mogą ją zwiedzać od lat 90-tych XX w. Rocznie kopalnia przyjmuje blisko 150 tys. gości. Ich liczba stale rośnie.

Jako jedyna w Polsce, Kopalnia Soli Bochnia posiada podziemną przeprawę łodziami. Co ciekawe, drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze, podobnie jak statki pływające po morzu są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków. Kolejną atrakcję jest również przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą, mierzącą 140 m zjeżdżalnią, która łączy dwa poziomy kopalni. Dzięki Ekspozycji Multimedialnej, turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy oraz historię Polski.
Zamek Kmitów i Lubormiskich

– Kolejną atrakcją przyciągającą turystów do naszego powiatu jest zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu – wyjaśnia Sabina Kierepka. To jedno z najcenniejszych w Polsce budowli wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Najstarsza część obiektu powstała w XIV w. z inicjatywy Kmitów.

Zamek został zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. W narożach zlokalizowane są cztery baszty. Od strony północno – wschodniej znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo – wschodniej tzw. Kmitówka, która jeszcze w XVI w. była budynkiem wolno stojącym. Na II piętrze zamku, tuż przy sali rycerskiej, warto odwiedzić galerię widokową.

W środku zamku zobaczymy barokowe portale, obramowania okienne, dekoracje stiukowe, polichromie. Wokół pałacu znajdują się fortyfikacje bastionowe z początków XVII w.

Szlaki Architektury Drewnianej i Świętych


Kolejną atrakcją polecaną przez Sabinę Kierepkę, jest zamek Szlak Architektury Drewnianej. Znajdują się tutaj najcenniejsze kościoły i dzwonnice, m.in. kościół w Krzyżanowicach, Gawłowie, Pogwizdowie, Rozdzielu, Sobolowie i Chronowie.

Na uwagę turystów zasługują również Szlaki Świętych. Papież Jan Paweł II był częstym gościem w tych stronach. Właśnie tutaj, w 1948 r. w niewielkiej wsi Niegowić w okolicach Bochni, przyszły papież, jako wikary rozpoczął swoją duszpasterską posługę. Szlak Papieski ma upamiętniać jego związki z tym regionem. Trasa rozpoczyna się w Niegowici i prowadzi przez pola Kobylca, aż do Łapanowa, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół. Na szlaku napotkamy wiele starych kapliczek i przydrożnych krzyży.

Turyści powinni również rozważyć wycieczkę Szlakiem św. Szymona, który został wyznaczony dla upamiętnienia jego kanonizacji. Trasa rozpoczyna swój bieg obok drewnianego kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, a następnie wiedzie ścieżkami, którymi podążał św. Szymon. Na trasie szlaku zobaczymy m.in. XV-wieczny kościół p.w. św. Szymona zbudowany na gruzach jego rodzinnego domu, kościół św. Andrzeja z chrzcielnicą, przy której święty został ochrzczony oraz figurę Madonny, przed którą często modlił się Szymon. Szlak prowadzi na lipnicki Rynek, gdzie znajduje się jego pomnik świętego z 1913 r. W tym miejscu św. Szymon sprzedawał i rozdawał pieczywo z piekarni swojego ojca. Na wzgórzu, nieopodal drogi do Nowego Wiśnicza oznaczono również miejsce, gdzie święty odpoczywał w drodze do Krakowa.
comments powered by Disqus