Zakończył się pierwszy etap prac nad masterplanem dla Wesołej. Powstała koncepcja funkcjonalno-przestrzenna.
W czerwcu tego roku jako pierwsi informowaliśmy, że odpowiedzialna za urządzanie poszpitalnych terenów przy ulicy Kopernika Agencja Rozwoju Miasta Krakowa chce w końcu przygotować masterplan, który ma wskazać, w jaki dokładnie sposób kompleksowo zagospodarować obszar Wesołej. Jak poinformowali urzędnicy, właśnie zakończył się pierwszy etap prac nad tym bardzo ważnym dokumentem.
Odbywały się jednocześnie konsultacje społeczne, które obejmowały warsztaty i spotkania z mieszkańcami. Uzupełnieniem były debaty i wydarzenia eksperckie, m.in. sesje zorganizowane w ramach krakowskiego Biennale Architektury. Zebrane pomysły stanowiły bazę do opracowania projektu masterplanu, który teraz trafi do opiniowania.
Organizacja dzielnicy
– Wesoła to przestrzeń o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta. Przejście od terenów zamkniętych do otwartej, zaplanowanej i zorganizowanej dzielnicy to krok, który zmienia układ centrum Krakowa. Masterplan pozwoli nam prowadzić ten proces w sposób odpowiedzialny, jak również spójny – przekonuje prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Główny Architekt Miasta Janusz Sepioł podkreśla, że masterplan dla Wesołej to nie tylko dokument projektowy, ale narzędzie zmiany w centrum Krakowa. – W masterplanie chodzi o coś więcej niż tylko uporządkowanie terenu. To dokument, który buduje relacje – między funkcjami, między przestrzenią a człowiekiem, między historią a przyszłością – dodaje.
Pierwsze działania będą związane z ogłoszeniem konkursu na Mediatekę – miejsce działalności Biblioteki Kraków oraz Muzeum Komiksu, adaptacją „Starej Kuchni”, gdzie mieściło się zaplecze dla Szpitala św. Łazarza, na siedzibę Urban Forum, oraz rozpoczęcie realizacji parku wraz z placami zabaw. Wśród kluczowych planowanych inwestycji znalazły się też Centrum Praktyk Teatralnych (Groteska), nowa Apteka Designu oraz pawilon Labo. Budowa obiektów biblioteki i teatru to będą najdłuższe procesy inwestycyjne, poprzedzone konkursami, z których pierwszy na bibliotekę zostanie ogłoszony w 2025 roku. Całość przedsięwzięć objętych Masterplanem została podzielona na ponad 20 zadań i została wyceniona na około 1,2 mld zł.