Unikatowa wystawa modeli wozów strażackich w Bibliotece Kraków [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawa „Na sygnale” to efekt ponad 30-letnich działań Marcina Wierzbińskiego, któremu udało się zgromadzić kilkaset modeli wozów strażackich. Część z nich można zobaczyć w filii Biblioteki Kraków przy ul. Łużyckiej 55.

Na eskpozycji zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt modeli wozów strażackich z kolekcji Marcina Wierzbińskiego, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” w Krakowie.

– Pan Marcin jest osobą niepełnosprawną. Nie mówi, ale porozumiewa się za pomocą tabletu. Od 4. roku życia jest fanem wozów strażackich i ta pasja, która rozwijała się przez wiele lat, zaowocowała pokaźną kolekcją. W jego zbiorach znajduje się już kilkaset modeli, które wzbudzają zainteresowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

Efekt ponad 30-letnich działań

Na wystawie można zobaczyć nie tylko modele strażackie polskich jednostek, ale także niemieckich, francuskich i czeskich z różnych lat. W witrynach znalazły się także hełmy oraz czapki strażackie.

– Marcin jako małe dziecko chodził do przedszkola specjalnego, które znajdowało się blisko jednostki strażackiej, właściwie to Szkoły Aspirantów Pożarnictwa. Tam po raz pierwszy zobaczył oraz usłyszał samochód strażacki – opowiada Ewa Wierzbińska, mama kolekcjonera.

Jak przyznaje, nikt wówczas nie przypuszczał, że pasja syna przetrwa do dziś i zaowocuje tak imponującą kolekcją. – Zbieranie modeli rozpoczęło się ponad 30 lat temu i trwa nadal – dodaje Ewa Wierzbińska.

– Wystawa lalek Barbie, którą zorganizowaliśmy w zeszłym roku, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. W związku z tym postanowiliśmy przygotować kolejną ekspozycję, która może być zachętą do odwiedzenia biblioteki. Oprócz modeli wozów z kolekcji Marcina Wierzbińskiego mamy ekspozycję książek strażackich – wyjaśnia Piotr Wasilewski.

Wystawa modeli wozów strażackich „Na sygnale” będzie prezentowana do końca maja w filii nr 40 Biblioteki Kraków przy ul. Łużyckiej 55.