Po trwającym prawie cztery lata remoncie Biblioteka Główna Akademii Górniczo–Hutniczej została oficjalnie otwarta. Budynek powiększono o ponad 1000 metrów kwadratowych i przystosowano dla niepełnosprawnych. Połączono czytelnie – teraz są większe i dłużej czynne, odnowiono elewacje i wnętrza, przebudowano wypożyczalnię główną i wprowadzono nowe technologie pozwalające na samodzielne wypożyczanie książek.
Cały obiekt jest teraz przystosowany dla niepełnosprawnych: wybudowano nowy podjazd dla wózków, przejścia zyskały odpowiednią szerokość, a między piętrami przemieszczać się można windą. Stoliki w czytelni mają regulowaną wysokość, da się dowolnie dostosować ją dla osoby siedzącej lub stojącej. Na terenie Strefy Wolnego Dostępu, w której można czytać i wypożyczać książki, jest 29 stanowisk dla studentów. Część z nich wyposażona jest również w komputery. Wypożyczenia można dokonać samodzielnie: wystarczy podejść do specjalnego stanowiska, tzw. „Self-check”, włożyć legitymację studencką do czytnika i zeskanować książki, które wyposażone są w specjalne nadajniki uniemożliwiające niekontrolowane wyniesienie.
– Zachęcamy naszych użytkowników do korzystania z biblioteki nie tylko po to, aby coś wypożyczyć lub przeczytać na miejscu, ale żeby odpocząć między zajęciami, na przykład w Czytelni Książek Własnych – mówiła Ewa Dobrzyńska-Lankosz, dyrektor istytucji. Biblioteka Główna AGH jest teraz nowoczesna, daje studentom możliwość korzystania z niej na wiele sposobów. Oprócz papierowych książek, podręczników i czasopism, wiele zbiorów dostępnych jest również w formie elektronicznej.
Na czas remontu nie zamknięto biblioteki, dostęp nie był więc w żaden sposób utrudniony. Nieczynne były tylko te działy, w których w danym momencie prowadzono prace budowlane. Ze względu na dużą ilość książek, czasopism i map, rozbudowa i odnowienie budynku było potężnym wyzwaniem logistycznym, jednak wszystko się powiodło, żadna książka nie została zniszczona, więc od dzisiaj korzystać można ze wszystkich zbiorów znajdujących się w poszczególnych działach biblioteki.