22 września wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim miasta Krakowa. Jeden z projektów ogólnomiejskich nr 134 zakłada „Miejsce, w którym praca i nauka nigdy się nie kończą”. O czym on jest?
Głosy można oddawać zarówno internetowo, jak i w jednym ze stacjonarnych punktów na terenie Krakowa – bibliotekach, domach kultury, szkołach, klubach sportowych czy siedzibach rad dzielnic. Miejsca takie są bardzo ważnym elementem generowania lokalnej energii społecznej, bo stwarzają wspólną przestrzeń, w której mieszkańcy mogą angażować się w oddolne inicjatywy. Zadanie to spełniać będzie m.in. jeden z projektów ogólnomiejskich „Miejsce, w którym praca i nauka nigdy się nie kończą” o numerze 134.
Projekt nr 134 powstał z myślą o studentach, freelancerach, przedsiębiorcach i wszystkich osobach potrzebujących miejsca do pracy czy też nauki w różnym wymiarze czasowym. Jego głównym założeniem jest dostępność przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co pozwoli mieszkańcom korzystać z niej w sposób elastyczny i nieograniczony. Skorzystać z przestrzeni będzie mógł każdy mieszkaniec z kartą członkowską.
Przestrzeń otwarta przez całą dobę będzie idealnym miejscem dla tych, którzy chcą się uczyć w ciszy i spokoju po godzinach lekcyjnych. Natomiast dla osób pracujących zdalnie, open space stanie się drugim domem, gdzie będą mogli skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych bez zakłóceń.
Co więcej, projekt przewiduje nie tylko miejsce do cichej pracy czy nauki, lecz również wydzieloną przestrzeń konferencyjną do organizacji spotkań, warsztatów, pracy grupowej nad wspólnym projektem czy networkingu. Umożliwi to inspirowanie się pomysłami oraz wymianę wiedzy i doświadczeń, co z pewnością przyczyni się do rozwoju lokalnej społeczności.
Miejsce to będzie wyposażone w stanowiska komputerowe z szybkim łączem Wi-Fi, bezpłatny punkt ksero, kuchnię z możliwością przygotowywania posiłków oraz strefę wypoczynku.
Głosowanie w budżecie obywatelskim trwa do 6 października. Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa. Podczas głosowania należy oddać głos na sześć różnych projektów, trzy głosy na projekty o charakterze dzielnicowym i trzy głosy na projekty o charakterze ogólnomiejskim.
Więcej informacji na temat projektu nr 134 dostępnych jest pod linkiem: https://bit.ly/projekt_134.
Projekt 134 powstał w ramach pracy grupy ds. budżetu obywatelskiego w projekcie "Open Eyes Economy Young" finansowanym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (kwota dofinansowania 94 380,94 euro).