Zmiany na Zakrzówku. Dłuższe godziny otwarcia i pierwszeństwo dla krakowian

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze w lipcu osoby posiadające Kartę Krakowską będą mogły wejść na teren kąpieliska poza kolejnością. Już teraz urzędnicy ZZM zmieniają weekendowe godziny otwarcia.

W środę radni Krakowa – na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej – dodali punkt do regulaminu parku Zakrzówek. Zgodnie z nim, mieszkańcy Krakowa na teren kąpieliska będą mogli wchodzić poza kolejnością. Jest jeden warunek: każda osoba chcąca skorzystać z przywileju będzie musiała pokazać obsłudze akwenu Kartę Krakowską.

Kiedy wejdzie zmiana? Dopiero po dwóch tygodniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Praktycznie oznacza to, że nowe rozwiązanie może zacząć obowiązywać od ostatniego tygodnia lipca. Będziemy jeszcze o tym dokładnie informować.

Zmiana godzin

Jednak już teraz urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej wprowadzili pewne zmiany w wejściu na teren kąpieliska. – Z uwagi na duże zainteresowanie, a tym samym względy bezpieczeństwa wstęp na pomosty w słoneczne weekendy oraz dni świąteczne możliwy będzie od godz. 9. Od tego momentu obsługa będzie wydawała opaski uprawniające do wstępu. Wcześniejsze korzystanie z pomostów nie będzie możliwe. Opaski wydawane będą do godz. 19 – informują.

Ratownicy będą natomiast czuwać nad bezpieczeństwem pływających w godzinach od 10 do 18.

W ciągu tygodnia od wtorku do piątku kąpielisko funkcjonuje na dotychczasowych zasadach. – Apelujemy, aby stosować się do komunikatów oraz zaleceń obsługi jak i ratowników czuwających nad państwa bezpieczeństwem – podkreślają przedstawiciele ZZM.

Bez alkoholu

Przypominają o bezwzględnym zakazie śmiecenia, palenia, spożywania alkoholu na pomostach. – Kąpielisko, toalety, jak i cały teren parku to wspólna przestrzeń, której należy się szacunek i troska – zaznaczają.

– Społecznie chyba czas najwyższy na zmianę powiedzenia, że to co wspólne jest niczyje. Jeszcze bardziej niż cokolwiek innego należy do nas wszystkich! Tej wspólnej troski nie zastąpi ani usługa sprzątania, ani ochrony, czy nawet monitoringu. Tak trwale i skutecznie zastąpi ją jedynie usługa myślenia, empatii i odpowiedzialności. Korzystajmy z nich, są darmowe! Te wcześniejsze wychodzą dość drogo, a płacimy wszyscy – dodają.