Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Znamy już nominacje do siódmej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Tomy, które powalczą o tegoroczną nagrodę to "Wiersze przeciwko ludzkości" Kamili Janiak (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury), "Psia książka" Piotra Janickiego (wydawnictwo j), "Nawigacje" Marzanny Bogumiły Kielar (Wydawnictwo Znak), "Polka" Roberta Króla (Mikrooficyna Ówże) oraz "Mordercze ballady" Marty Podgórnik (Biuro Literackie).

W tym roku do Nagrody zgłoszono 200 książek poetyckich. W tej edycji nagroda zostanie przyznana za tom poetycki wydany w 2018 roku, napisany w języku polskim – będzie to statuetka i nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. zł. W tym roku nie zostanie przyznana druga nagroda, dzielona między autora tomu napisanego w języku obcym oraz jego tłumacza lub tłumaczy.

Nowa kapituła

Jak ogłosiła Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody, tym razem wyboru nominowanych dokonała kapituła w zmienionym składzie.

– Kapituła zmieniła się po trzech latach. Z poprzedniej zostali z nami Dorota Walczak i Andrej Chadanowicz. Swoją przygodę z Nagrodą Szymborskiej rozpoczyna siedem osób - Xavier Farre, Alina Świeściak, Antonia Lloyd-Jones, Wojciech Ligęza, Karol Maliszewski – ogłosiła Paulina Małochleb.

W tym roku nazwisko laureata lub laureatki poznamy 9 czerwca podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Ice Kraków.