Krakowskie Muzeum Witrażu chce pomóc w odbudowie Notre Dame

Notre Dame fot. pixabay.com
Działające w Krakowie Muzeum Witrażu chciałoby pomóc w odbudowie paryskiej katedry Notre Dame.

O inicjatywie poinformowała w mediach społecznościowych radna miasta i przewodnicząca komisji kultury, Małgorzata Jantos.

– Wespół z Muzeum i Pracownią Witrażu w Krakowie zwracam się do prezydenta Krakowa, aby skontaktował się z merem Paryża. Muzeum chciałoby uczestniczyć w odtworzeniu Notre Dame – napisała Jantos.

Kraków chce pomóc Paryżowi

Jak powiedział nam dyrektor i założyciel Muzeum Witrażu – Piotr Ostrowski, na razie trzeba poczekać na informacje związane ze skalą zniszczeń.

– Potwierdzam: pojawił się pomysł, aby Muzeum Witrażu uczestniczyło w odnowie katedry Notre Dame. Na razie jest trochę za wcześnie, aby mówić o konkretach, bo do końca nie wiemy, jaka jest skala zniszczeń. Jest inicjatywa, aby Kraków w ramach pomocy dla Paryża zaoferował wykonanie czy odtworzenie – w zależności od potrzeb – na przykład okna katedry. Pytanie tylko, jakie są realne potrzeby tam na miejscu – przyznaje Ostrowski.

„Jesteśmy otwarci na rozmowy”

Na rozmowy dotyczące odbudowy Notre Dame jest również otwarte Muzeum Narodowe w Krakowie.

– Muzeum jest otwarte na takie rozmowy, bo wszyscy jesteśmy tą tragedią wstrząśnięci. Wszyscy muzealnicy przeżywają ją niemal osobiście. Notre Dame to zabytek takiej klasy, że jest ważny dla nas wszystkich. Tutaj na pewno przydatna byłaby wiedza naszych specjalistów – przyznaje Marta Bosak z Muzeum Narodowego.

Ogień w paryskiej katedrze wybuchł w poniedziałek przed godziną 19.00. Szybko objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wiadomo już, że ocalała struktura budowli i zachodnia fasada Notre Dame. Według ekspertów odbudowa może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

 

comments powered by Disqus