Budki z książkami mają zintegrować mieszkańców

Tak powstawały prototypy budek na książki

Budki, dzięki którym mieszkańcy mogliby się wymieniać książkami czy gazetami – to jeden z pomysłów na ożywienie zdegradowanych osiedli. Wkrótce cztery propozycje takich mebli miejskich staną przy ulicy Ugorek, a mieszkańcy będą mogli zagłosować, który model powinien pozostać na stałe na osiedlu.

Sam pomysł nie jest nowy. Powstał kilka lat temu podczas warsztatów „Future City Game – Gra Miasto Przyszłości” poświęconych rewitalizacji krakowskich blokowisk. Organizował je Wydział Rozwoju Miasta we współpracy z Fundacją British Council na osiedlach Ugorek, Olsza II i Azory. To te osiedla, na podstawie prowadzonych wcześniej badań, zostały wskazane jako najbardziej wymagające rewitalizacji. Chodzi tu nie tylko o technicznie rozumiane inwestycje, ale przede wszystkim o przywrócenie tym rejonom miasta ich społecznych funkcji, aktywizację miejscowej społeczności, odwrócenie negatywnych zmian, które zaszły tam w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Łącznie na liście znalazło się 19 osiedli.

Zyskały najwięcej głosów

Podczas warsztatów pojawiło się wiele pomysłów, dlatego poproszono mieszkańców, by w plebiscycie wybrali ten, na którego realizacji najbardziej im zależy. Najwięcej głosów zyskały właśnie „osiedlowe budki na książki i gazety”. – To pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogliby wymieniać się między sobą książkami i gazetami – tłumaczy Jan Machowski z urzędu miasta.

Jak takie budki miałyby wyglądać? Tym zajęli się w ramach zajęć studenci architektury z dwóch politechnik: krakowskiej i świętokrzyskiej. Powstało 14 prac – a ponieważ znacznie różniły się między sobą, podczas warsztatów mieszkańcy mogli ocenić, które elementy im się podobają.

Czas decyzji

Na początku czerwca mieszkańcy Prądnika Czerwonego podczas święta dzielnicy mogli już nie na projektach, a w rzeczywistości, obejrzeć cztery prototypy budek na książki. Mogli zagłosować na ten wzór, który chcieliby pozostawić na stałe na osiedlu. Zagłosowało 159 osób.

Na wyrażenie swojej opinii jest jednak jeszcze czas. – Na przełomie czerwca i lipca modele budek na książki staną na dwa tygodnie w sąsiedztwie siedziby Programu Aktywności Lokalnej Ugorek przy ul. Ugorek 1. Także głosowanie zostanie przedłużone, a karty do głosowania będzie można znaleźć właśnie w siedzibie PAL-u – zapowiada Jan Machowski.

Wyniki będą znane w połowie lipca, a na osiedlu Ugorek efekty zobaczymy we wrześniu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony