Trwa rozdzielanie posad w województwie

Wybory do sejmiku w Małopolsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale partii Jarosława Kaczyńskiego nie uda się zbudować koalicji. Najbliżej do porozumienia jest pomiędzy Platformą Obywatelską a Polskim Stronnictwem Ludowym. Pojawiły się także nazwiska, kto pokieruje sejmikiem, a kto zostanie marszałkiem.

W Małopolsce 17 mandatów w 39-osobowym sejmiku zdobyli ludzie z Prawa i Sprawiedliwości. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska. Jej członkowie zajmą 14 foteli radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe 8. Za największego wygranego wyborów można uznać właśnie tę ostatnią partię, bo zwiększyła stan posiadania w regionalnym parlamencie o 100%.

Kto marszałkiem?

Decyzja, kto zostanie marszałkiem Małopolski, będzie ustalana w Warszawie. W środę zarząd regionu małopolskiej PO rekomendował na to stanowisko Marka Sowę. Obecny i prawdopodobnie przyszły marszałek rozmawiał w tej sprawie kilka godzin temu w stolicy z sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej Andrzejem Biernatem.

– To jest oczywiste, że formuła koalicji oraz podział najważniejszych stanowisk w regionie będą akceptowane przez kierownictwo zarządów krajowych partii PO i PSL – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Kazimierz Barczyk, polityk partii Ewy Kopacz i przewodniczący sejmiku w kadencji 2010-2014.

Szef małopolskiej Platformy nie chce zdradzać, jaką strategię negocjacyjną ma jego partia. – Rozpoczęły się rozmowy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jestem przeszczęśliwy, że udało się obronić Małopolskę i wspólnie prawdopodobnie stworzymy koalicję – wyjaśnia Grzegorz Lipiec.

PSL – Porozumienie Służy Ludziom

Czy możliwe jest, że marszałkiem zostałby polityk PSL, np. obecny wicemarszałek? – Wszystko jest możliwe. Wydaje się jednak, że województwem powinien kierować polityk z ugrupowania, które ma więcej mandatów w ramach koalicji – dodaje Lipiec.

Wojciech Kozak z PSL zaznacza, że rozważane są różne scenariusze i nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem w Małopolsce. – Czekamy na wyniki rozmów wicepremiera Piechocińskiego z premier Kopacz – wyjaśnia wicemarszałek. – PSL w Małopolsce jest gotowe na każde stanowisko władz krajowych – dodaje.

Barczyk po raz kolejny będzie przewodniczącym?

Z najważniejszych wojewódzkich stanowisk do obsadzenia pozostaje jeszcze fotel przewodniczącego sejmiku. Na to miejsce przymierzany jest obecny szef regionalnego parlamentu Kazimierz Barczyk.

W środę Marek Sowa zaproponował Barczykowi, aby to on objął to stanowisko w kadencji 2014-2018. Grzegorz Lipiec nie słyszał jeszcze o takiej propozycji. Jednak wersję o rekomendacji potwierdza sam pretendujący na stanowisko. Marek Sowa nie chce jednak zdradzić szczegółów rozmowy.

– Kazimierz Barczyk jest bardzo dobrym przewodniczącym, przygotowanym merytorycznie – mówi Wojciech Kozak. – Wydaje mi się, że mógłby kontynuować w następnej kadencji to, co robił poprzednio. Zapewne PO i PSL akceptują tę kandydaturę – dodaje polityk PSL.