„Jagiellonka” z unijnym dofinasowaniem. Cenne zbiory trafią do internetu

Materiały prasowe fot. Anna Wojnar

Biblioteka Jagiellońska otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich, które pozwoli na cyfryzację najcenniejszych zbiorów tej instytucji. Projekt obejmie między innymi digitalizację starych gazet polonijnych, sprawozdań galicyjskich towarzystw czy katalogów wystaw, a także rozwinięcie nowoczesnego repozytorium cyfrowego.

Część zasobów, które zostaną zdigitalizowane, ma ogromne znaczenie nie tylko dla historii Polski, ale też regionu Małopolski i dawnej Galicji. Wśród nich znajdą się na przykład „Dziennik Chicagoski” wydawany przez Polonię w Stanach Zjednoczonych oraz dokumenty dotyczące działalności różnych stowarzyszeń, muzeów czy szkół. Cyfryzacja umożliwi lepszą ochronę oryginałów, które dotąd były udostępniane badaczom wyłącznie w wersji papierowej.

Dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, możliwa będzie także cyfrowa rekonstrukcja ponad 150 tysięcy numerów czasopism, w czym pomoże sztuczna inteligencja. W efekcie historyczne teksty będą łatwiej czytelne i dostępne nie tylko dla naukowców.

W ramach projektu rozbudowane zostanie również cyfrowe repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego – pojawi się w nim aż 10 tysięcy nowych publikacji naukowych. Wszystkie informacje i zasoby będą zintegrowane w jednym systemie, który umożliwi szybkie i wygodne wyszukiwanie materiałów.

Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, dr hab. Remigiusz Sapa, projekt nie tylko zwiększy dostępność i bezpieczeństwo zbiorów, ale też pozwoli rozwinąć nowe technologie i kompetencje zespołu. Całkowita wartość inwestycji to prawie 10 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów pochodzi ze środków unijnych.

Uroczyste przekazanie promes dla beneficjentów programu Fundusze Europejskie dla Małopolski odbyło się 24 kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Piotr Jedynak.