30-letni Algierczyk w tarapatach. Przebywał w Polsce nielegalnie

fot. Mat. prasowe Straży Granicznej

We wtorek funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Okazało się, że 30-letni obywatel Algierii przebywał w Polsce nielegalnie.

Podczas kontroli cudzoziemiec okazał funkcjonariuszom ważny paszport algierski. Mężczyzna oświadczył, że w marcu 2020 roku opuścił ojczyznę, a następnie z turecką wizą udał się kolejno do Turcji, Grecji, Albanii, Czarnogóry, Chorwacji, Słowenii i Włoch. W sierpniu 2020 roku dotarł do Francji, gdzie spędził kolejne dwa lata.

– Wtedy właśnie poznał Polkę -  jak twierdził - zakochał się i postanowił przyjechać do Polski w celu zalegalizowania związku.  Na początku listopada ubiegłego roku autobusem relacji międzynarodowej dotarł przez Niemcy i Czechy do Polski – poinformowała Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemiec nie podjął jednak żadnych starań w celu uzyskania dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terytorium RP, a także innych państw strefy Schengen. W związku z tym mężczyzna przebywał na terytorium RP nielegalnie. Co więcej, przekroczenie granicy z Czech do Polski odbyło się wbrew przepisom.

Wobec 30-latka z Algierii zostało wszczęte postępowanie administracyjne, którego celem jest ustalenie, czy związek pomiędzy cudzoziemcem a obywatelką Polski istnieje naprawdę, czy ma na celu obejście przepisów określających zasady wjazdu i pobytu na terytorium RP.