Jeszcze do niedawna w planach miasta było przekształcenie Składu Solnego w Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. To się jednak zmieniło.
Podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury i ochrony zabytków [3 grudnia – przyp. red.] Paweł Szczepanik, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, przekazał, że Planeta Lem, pierwsze w Polsce „wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym”, które pierwotnie miało powstać w budynku Składu Solnego, nie będzie realizowane, a centrum literatury powstanie w dzielnicy Wesoła, przy ul. Kopernika 15.
– Prowadzone są działania zmierzające do zagospodarowania na potrzeby środowiska literackiego budynku na Wesołej pod adresem Kopernika 15. Obecnie trwają rozmowy ze środowiskiem literackim dotyczące koncepcji funkcjonalnej budynku oraz rozmowy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK i Agencją Rozwoju Miasta Krakowa dotyczące pozyskania finansowania na remont budynku. Planowana jest realizacja Domu Literatury, który spełniałby założenia miejsca centrum literatury i języka – wyjaśnia Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka KBF.
Tymczasowa siedziba dla wielu artystów
Skład Solny to XVIII-wieczny dawny magazyn soli przy ul. Na Zjeździe 8. Nazwa ta pochodzi od pierwotnej funkcji budynku jako magazynu soli. Obecnie mieści pracownie artystów, organizacje pozarządowe, galerie sztuki, studio nagrań i muzyczne sale prób. Działa tu ok. 25 artystów, 5 organizacji pozarządowych i 9 zespołów muzycznych. Tylko w ostatnim roku w Składzie Solnym zorganizowano kilka wystaw, mały festiwal muzyczny, hackathon architektoniczny, czy inne liczne mniejsze wydarzenia, takie jak warsztaty i rezydencje.
O tym, co ta decyzja oznacza dla korzystających ze Składu Solnego mówi Bartolomeo Koczenasz, artysta sztuk wizualnych, członek stowarzyszenia CSW „Wiewiórka” i Skład Solny. – To wiadomość, na którą czekaliśmy od wielu lat, niektórzy od przeszło 25-ciu. My jako Stowarzyszenie CSW „Wiewiórka” wraz z innymi podmiotami w tym budynku przez większość czasu pracowaliśmy tu w przeświadczeniu, że plac zabudują, a budynek zmieni funkcję i będziemy szukać czegoś innego. Niektórzy wyprowadzili się już 12 lat temu, bo miało coś tu powstać. CSW Wiewiórka wprowadziła się tu w 2019 roku z adnotacją, że za rok rusza tu inwestycja. Jednak przez ponad 25 lat ten ekosystem, który się tutaj dogęszczał kulturą i sztuką, rozkwitał, mimo że wszystko miało znamiona tymczasowości, bo za rok, dwa trzy, miała być realizowana tu inwestycja, taka czy inna. Z tego powodu nie mieliśmy motywacji do wielkich remontów. Cieszy fakt, że ZBK doprowadziło centralne ogrzewanie do budynku i jest w nim sucho i ciepło od prawie dekady. Jednak przez ostatnie lata miasto także nie paliło się do wykonywania prac remontowych, które były zalecane w ekspertyzach, bo miała być tu realizowana inwestycja – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl.
Co to w praktyce oznacza dla artystów ze Składu Solnego? Funkcja lokali użytkowych pod wynajem zostanie utrzymana. – Dla nas jest to bardzo dobra wiadomość. Od roku postulowaliśmy rozwiązania sprowadzające się do korzystania z istniejących zasobów. Nie chcieliśmy, by jedna kultura wypierała inną kulturę – tłumaczy Koczenasz.
Budynek do remontu nie będzie remonotowany
Artyści korzystający z pracowni Składu Solnego proponowali, aby nie rozbudowywać tego budynku, nie zabudowywać zieleńca i nie wycinać starodrzewia. Przede wszystkim zależało im na tym, by zagospodarować i zaopiekować się tym wszystkim, co tu już jest przy ul. Na Zjeździe 8. – Teraz furtka ku temu się otworzyła, aby pokierować przyszłością tego miejsca w kierunku stworzenia parku. Koncepcja parku została wypracowana w czerwcu, podczas zorganizowanego w Składzie Solnym hackathonu. Wspierana przez Radę Dzielnicy Podgórze inicjatywa wyłoniła zwycięski projekt, przygotowany przez studentów i zaopiniowany przez m. in. wykładowców politechniki.
Budynek, który skupia wielu krakowskich artystów, muzyków i organizacji pozarządowych, wymaga remontu na zewnątrz. Zwróciliśmy się z pytaniem do jego zarządcy – Krakowskiego Biura Festiwalowego, jakie plany ma wobec Składu Solnego? Czy w najbliższym czasie planowany jest remont budynku, uwzględniając te najpilniejsze prace - dach, komin, odwodnienie? Rzeczniczka KBF odpowiedziała, że biuro „nie ma zaplanowanego remontu budynku”.
– Remont ten nie powinien podlegać żadnej dyskusji. Miasto posiada 250-letni budynek, który jest w ewidencji zabytków i trzeba się nim opiekować – podkreśla jeden z przedstawicieli Składu Solnego.