Cykl Krakowskich Nocy 2025 zainauguruje Noc Kin Studyjnych, a w kolejnych miesiącach na uczestników czekać będą m.in. muzea, teatry, poezja, muzyka klasyczna i jazzowa oraz wydarzenia sakralne.
Już po raz kolejny Kraków zaprasza mieszkańców i turystów na niezwykłą podróż przez siedem wieczorów, które zamieniają miasto w wielką scenę kultury.
– Jak zwykle z największą pieczołowitością przygotowaliśmy programy poszczególnych nocy. Nie tylko w wydziale kultury je tworzymy. Zapraszamy również mieszkańców Krakowa do współpracy. W ten sposób tworzymy absolutnie uniwersalne, wspaniałe programy – mówi dla LoveKraków.pl Jadwiga Gutowska-Żyra, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa.
W tym roku nie zabraknie nowości i wyjątkowych akcentów. Szczególny wymiar zyska Noc Muzeów oraz Noc Cracovia Sacra, które odbędą się pod wspólnym hasłem Tysiąclecia Korony Polskiej. Z tej okazji organizatorzy szykują specjalne wydarzenia tematyczne i okolicznościowe ekspozycje. Niespodzianki nie zabraknie również podczas Nocy Jazzu, której główna scena na Małym Rynku – jak przyznaje dyrektorka – może nie pomieścić wszystkich chętnych.
– Obawiam się, czy Mały Rynek, na którym będzie estrada główna, pomieści wszystkich zainteresowanych – zauważa Gutowska-Żyra. – Co ważne, nam nie chodzi o liczbę odbiorców, zależy nam na fajnej ofercie na najwyższym poziomie. Chodzi o to, by uczyć już od najmłodszych lat korzystania z tej kultury wysokiej – tłumaczy.
Siedem nocy, siedem odsłon kultury
Krakowskie Noce to cykl bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, organizowanych od 2004 roku. Ich celem jest popularyzacja sztuki i ułatwienie mieszkańcom dostępu do zasobów krakowskich instytucji kultury. W pierwszej edycji udział wzięło zaledwie kilkanaście muzeów i kilka tysięcy odwiedzających. Dziś to ponad 200 tysięcy uczestników rocznie i dziesiątki partnerów z sektora kultury.
Noc Kin Studyjnych
Wieczór dedykowany miłośnikom kina niezależnego i artystycznego. Studyjne sale w całym Krakowie otwierają drzwi na bezpłatne pokazy filmów, spotkania z twórcami i dyskusje. To także okazja do przypomnienia klasyki polskiej i światowej kinematografii. Tegoroczna edycja już kwietnia.
Noc Muzeów to kultowa noc, podczas której muzea, galerie i instytucje wystawiennicze otwierają się do późnych godzin nocnych. To od niej rozpoczął się popularny wśród krakowian i turystów cyk. W tym roku odbędzie się pod hasłem Tysiąclecia Korony Polskiej, z naciskiem na historię i dziedzictwo monarchii.
Noc Teatrów
Wydarzenie z udziałem krakowskich scen dramatycznych, lalkowych, alternatywnych i muzycznych. Widzowie mogą nie tylko zobaczyć spektakle, ale również zajrzeć za kulisy, uczestniczyć w próbach i spotkaniach z aktorami.
Noc Jazzu to wieczór pełen improwizacji, swingujących rytmów i światowej klasy artystów. W tym roku główna scena stanie na Małym Rynku, gdzie odbędą się koncerty, jam sessions i niespodzianki dla publiczności.
Noc Cracovia Sacra związana jest z duchowością i sacrum. Kościoły, klasztory i instytucje religijne organizują koncerty, zwiedzanie zabytków sakralnych i pokazy unikatowych zbiorów. W 2025 roku również pod znakiem Tysiąclecia Korony Polskiej.
Noc Poezji
Wieczór poetycki, który gromadzi miłośników literatury, autorów i performerów. Czytania, slam poetry, spotkania autorskie i muzyczno-literackie kolaże. Tegoroczna edycja będzie miała specjalną formułę, na razie trzymaną w tajemnicy.
Noc Tańca to najmłodsza z nocy, ale ciesząca się dużym zainteresowaniem. Parkiety rozstawione w różnych częściach miasta, występy zespołów tanecznych, warsztaty i pokazy – od tańca ludowego po nowoczesny.