Kosmiczny wydział AGH. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oficjalnie rozpoczął działalność Wydział Technologii Kosmicznych. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.

Nowo powołany Wydział Technologii Kosmicznych ma kształcić specjalistów dla jednego z najszybciej rosnących sektorów gospodarki – przemysłu kosmicznego.

– Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się dynamicznie i ma coraz większe znaczenie – mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH. – Polska jest aktywna w zakresie produkcji satelitów, rozwoju technologii aparatury badawczej stosowanej w kosmosie, badań kosmicznych oraz technik obserwacji Ziemi. Poszerzając naszą ofertę kształcenia, dokładamy cegiełkę do skoku gospodarczego Polski w sektorze kosmicznym oraz gwarantujemy dostarczenie wyspecjalizowanej kadry – dodaje.

Fot. Jakub Maniecki/KSAF
Fot. Jakub Maniecki/KSAF

Kierunek przyszłości

Nowy kierunek, prowadzony w całości w języku angielskim, nosi nazwę Space Technologies i oferuje trzy specjalizacje: Upstream (technologie kosmiczne, takie jak satelity czy systemy rakietowe), Downstream (analiza i przetwarzanie danych satelitarnych) oraz Biomedical (biologia i medycyna kosmiczna, systemy podtrzymania życia). Każda ścieżka jest przewidziana maksymalnie dla 12 studentów.

Zajęcia mają mieć wyjątkowy charakter – poprowadzą je m.in. dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej(ESA), dr BHM Darukesha z Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO), dr Emma Gatti – geolożka kosmiczna, która pracowała w NASA i Caltech – oraz prof. Martin Tajmar z TU Dresden, uznany specjalista od napędów satelitarnych.

Odpowiedź na zapotrzebowanie branży

Jak podkreśla pierwszy dziekan nowego wydziału, prof. Tadeusz Uhl – do niedawna dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych – rozwój kierunku jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby rynku.

– Powołany wydział będzie wspierał rozwój kadry dla sektora kosmicznego. Statystyki wskazują, że 55 procent projektów związanych z technologiami kosmicznymi realizowanych w Polsce dotyczy przetwarzania danych satelitarnych – tłumaczy. – Z tego zakresu zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Wykorzystując potencjał AGH oraz doświadczenia w realizacji projektu UNIVERSEH, będziemy mogli właśnie w tym obszarze wykształcić wielu specjalistów.

Wydział powstał w oparciu o pięcioletnią działalność Centrum Technologii Kosmicznych, które aktywnie działa w międzynarodowej sieci UNIVERSEH – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości. To właśnie w ramach tej współpracy AGH zbudowało fundamenty pod nową jednostkę.

fot. Natalia Deyna/KSAF
fot. Natalia Deyna/KSAF

Kosmiczne badania

Wydział będzie nie tylko uczył, ale i prowadził intensywne badania naukowe. W planach znajdują się m.in. projekty związane z obserwacją Ziemi i analizą zmian klimatycznych, robotyką kosmiczną, planowaniem misji orbitalnych i załogowych, a także badaniami nad wpływem warunków kosmicznych na życie biologiczne.

Pojawią się też zupełnie nowe obszary – jak interdyscyplinarne badania społeczne i etyczne dotyczące eksploracji kosmosu. AGH planuje włączyć do programu nauczania m.in. tematykę zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności technologicznej i zmian klimatycznych.