6 rzeczy, które musisz wiedzieć o płatnym parkowaniu w Krakowie [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Opłata za postój w sobotę, trzy niezależne strefy, wyższe stawki, płatność za pomocą aplikacji mobilnej, 5 minut na opłatę – to tylko najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o obszarze płatnego parkowania.

Trzy niezależne strefy

Od 22 września zeszłego roku w Krakowie dokonała się swoista rewolucja. Przestała istnieć wcześniej znana strefa płatnego parkowania. Teraz mamy do czynienia z trzema odrębnymi śródmiejskim strefami, które w całości tworzą obszar płatnego parkowania.

Strefa A składa się z pięciu podstref (m.in. Stare Miasto, Kazimierz, Kleparz). Strefę B tworzą cztery podstrefy (okolice dworca, Zwierzyniec, Grzegórzki oraz stare Podgórze). Osiem podstref (m.in. Dębniki, Zabłocie, osiedle Podwawelskie, Krowodrza, osiedle Oficerskie, część Grzegórzek) wchodzą w skład strefy C.

Nowe stawki

Podział na trzy podstrefy pozwolił na wprowadzenie nowych stawek za postój. Parkowanie w strefie A jest najdroższe, ze względu na ilość ruchu turystycznego oraz liczbę samochodów. Godzina postoju wynosi 6 złotych, ale stawka nie wzrasta wraz z upływem kolejnych 60 minut. W strefie B opłata wynosi 5 złotych, a w C – 4 złote.

Każdy chętny może nabyć również dzienne, 7-dniowe oraz miesięczne abonamenty na postój. W przypadku strefy A za miesięczny karnet trzeba zapłacić 500 złotych, w strefie B opłata jest niższa o sto złotych, natomiast w strefie C wynosi 300 złotych. Jeśli ktoś chciałby mieć możliwość parkowania we wszystkich strefach, to miesięcznie musi wydać 750 złotych.

Zapłać aplikacją

Opłaty za postój krótkoterminowy można wnosić na dwa sposoby: w parkomacie (minimalna opłata wynosi dwa złote) oraz poprzez aplikacje mobilne. W tym drugim przypadku trzeba jednak szczególnie zwrócić uwagę na wybór strefy A, B lub C.

Jeśli w aplikacji mobilnej wybierzemy strefę A (6 złotych za godzinę), a swój pojazd zaparkujemy w tańszej strefie B lub C to kontroler będzie musiał nałożyć opłatę dodatkową. Wynika to z faktu, że obszary A, B i C są niezależnymi strefami.

– Opierając się na doświadczeniach wynikających z zarządzania strefami, przekazaliśmy do Zarządu Transportu Publicznego prośbę o rozważenie zmian w uchwale. Naszym zdaniem należy wprowadzić zasadę, że wniesienie opłaty w wyższej kwocie niż wymagana w danej strefie zwalnia z opłaty dodatkowej – mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Uważaj na soboty

Nowością jest również konieczność wnoszenia opłat w soboty. Każdy kierowca ma w tych dniach, w godzinach od 10 do 20, obowiązek zapłaty za postój w strefie. W niedzielę oraz święta opłata nie jest wymagana.

Masz 5 min na opłatę

W wypadku przekroczenia określonego, opłaconego czasu parkowania? Po pięciu minutach od godziny wskazującej koniec opłaconego czasu parkowania zostanie naliczona opłata dodatkowa. Wynosi ona sto pięćdziesiąt złotych.

Biuro strefy przy Reymonta

Biuro strefy dalej mieści się pod trybunami stadionu miejskiego przy ulicy Reymonta 20, od strony Parku Jordana. To właśnie w tym miejscu można załatwić wszystkie sprawy związane z parkowaniem w poszczególnych podstrefach obszaru płatnego parkowania w centrum Krakowa.

Biuro służy wszelkimi informacjami o tym, jak uzyskać dany abonament, jakie dokumenty są konieczne w tym procesie. Przy Reymonta 20 można też złożyć reklamację. Pisemnie albo ustnie. Kto nie chce chodzić, może wysłać ją pocztą tradycyjną właśnie na ten adres albo mailem. Mamy na to siedem dni od momentu otrzymania powiadomienia.

comments powered by Disqus