Abp Jędraszewski: „Trzeba bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno rodziny”

Ingres abpa Marka Jędraszewskiego fot. Justyna Kamińska/LoveKraków.pl

Abp Marek Jędraszewski od soboty oficjalnie pełni funkcję metropolity krakowskiego. W Katedrze Wawelskiej miał miejsce uroczysty ingres, w którym uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kraków oficjalnie ma nowego metropolitę. Symboliczne przekazanie władzy miało miejsce podczas sobotniego ingresu, w trakcie którego arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu przekazano racjonał św. Jadwigi i pastorał biskupa krakowskiego. Następnie nowy metropolita zajął miejsce na katedrze – tym samym został 79. biskupem Krakowa.

–  To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach. To Kościół o wielkim potencjale całego prezbiterium naszej Archidiecezji oraz osób konsekrowanych. To Kościół młodych, którzy są naszą nadzieją – mówił kard. Stanisław Dziwisz na początku uroczystości, zwracając się do swojego następcy.

Objęcie funkcji metropolity krakowskiego jest porównywalne z obejmowaniem urzędów w instytucjach państwowych lub społecznych. Dlatego też ingres ma niezwykle uroczysty charakter, a jednym z najważniejszych punktów uroczystości jest odczytanie bulli papieskiej z nominacją abpa Jędraszewskiego.


„Trzeba ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa”

Swoją homilię abp Jędraszewski rozpoczął od słów: „Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustających nawróceń”.

Zostały one opublikowane w 1974 roku i należą do ostatnich fragmentów poematu „Myśląc Ojczyzna…” Karola Wojtyły.

I to właśnie tematyce czuwania poświęcił swoje przemówienie nowy metropolita. Nawiązywał on nie tylko do Wojtyły, ale również do siostry Faustyny czy królowej Jadwigi. Podkreślał również konieczność troski o „zewnętrzny kształt polskiej religijności”.

–  Dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień. Znaczy to także: budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie. Znaczy to również: stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 roku. Znaczy to dalej: zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Znaczy to zwłaszcza: podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego. Oto nasze czuwanie –  powiedział.

Słowo o wolności

Podczas homilii nie zabrakło odniesień do wolności ojczyzny. Jędraszewski przywołał słowa Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Przypomniał postacie Władysława Sikorskiego czy marszałka Józefa Piłsudskiego. Odniósł się również do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Oddał on swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej i wraz ze swoją małżonką spoczywa na Wawelu od prawie siedmiu już lat mówił.

Podsumowując, metropolita krakowski zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości, aby podjęli z nim „radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa”.

– Idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary. Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej „liturgii dziejów” w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan – postulował.

W uroczystości brali udział przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło. Nie zabrakło prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, wojewody Małopolski Józefa Pilcha i marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy. Pojawiło się również ok. 100 biskupów, wśród których znaleźli się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak czy Zenon Grocholewski z Watykanu. Ceremonia zgromadziła w Katedrze Wawelskiej około 2000 wiernych.