Marcowy ranking uczelni wyższych tygodnika „Wprost” nie zaskakuje. W czołówce znalazły się trzy politechniki i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. – 85% naszych absolwentów znajduje zatrudnienie w wyuczonym zawodzie – podkreśla rzecznik AGH.
Na podium rankingu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Pierwsze miejsce zajęła w kategorii Mechanika budowa maszyn, Automatyka, Robotyka, Górnictwo, Geologia, Elektronika i Elektrotechnika.
AGH zapewnia dobry start
– 85 % absolwentów AGH znajduje zatrudnienie w wyuczonym zawodzie – mówi w rozmowie z LoveKrakow.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni. – Udaje się to dzięki wieloletniej współpracy z przemysłem i biznesem, a także analizie i monitorowaniu rynku pracy. Naszą odpowiedzią na zmienność jego warunków są nowe specjalizacje, rzadziej kierunki. Żadna uczelnia w Polsce nie może zagwarantować studentowi pracy, AGH zapewnia jednak dobry start, a dyplom naszej uczelni po prostu wiele znaczy. Dzięki temu w ciągu ostatnich 5-6 lat notujemy wzrost popularności akademii wśród kandydatów – dodaje Dembiński.
Na UJ najlepsza filologia obca
Uniwersytet Jagielloński, który od lat ustępuje uczelniom technicznym, zajął trzynastą pozycję. Według „Wprost”, absolwenci najstarszego polskiego uniwersytetu mają największe szanse na zatrudnienie po filologii obcej. Prawo i administracja zdobyły zaledwie czwarte miejsce.
Inne krakowskie uczelnie uplasowały się na niższych pozycjach: Politechnika Krakowska na dziewiątej, Uniwersytet Ekonomiczny na szesnastej, a Uniwersytet Pedagogiczny na czterdziestej drugiej.
Na miesiąc przed maturą szkoły wyższe rozpoczynają wyścig o studentów. Większość kusi nowymi kierunkami, inne zapewniają o prestiżu uczelni, który ma zagwarantować absolwentowi dobry start na rynku pracy. Ranking „Wprost” prezentuje głównie uczelnie o kierunkach ekonomicznych i technicznych. Pierwsze miejsce drugi rok z rzędu zajmuje Politechnika Warszawska, za nią uplasowała się Politechnika Wrocławska.
Lista najlepszych pięćdziesięciu szkół wyższych w Polsce została stworzona na postawie badania przeprowadzonego wśród prezesów, szefów działów HR i innych osób, które odpowiadają za zatrudnienie w 500 największych polskich firmach.