Amerykanie zachwyceni Muzeum Lotnictwa

Amerykańska stacja telewizyjna CNN wzięła pod lupę muzea związane z lotnictwem. Kilkanaście z nich uznano za najlepsze na świecie. W plebiscycie doceniono także krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Na liście 14 najlepszych muzeów związanych z lotnictwem Muzeum Lotnictwa Polskiego ulokowano na ósmej pozycji. W rankingu znalazło się tylko sześć obiektów z Europy, a zaledwie trzy z nich wyprzedziły Kraków. Na podium znalazły się muzea z Ohio i Duxford, ale plebiscyt wygrało Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie. – W Stanach Zjednoczonych Ameryki funkcjonuje aż 900 pokrewnych instytucji kolekcjonujących pamiątki lotnicze. Fakt, że znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce, napawa nas dumą i radością – zapewnia Izabela Szum z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Amerykańskie spojrzenie na Kraków

Artykuł napisały dwie amerykańskie dziennikarki - Tamara Hinson i Tara Donaldson. Swoje zdanie na temat niektórych obiektów wyraził także redaktor naczelny poczytnego pisma The Aviation Historian, Michael Oakley. – To miejsce dla koneserów, z przenoszącym w czasie nietkniętym samolotem sprzed I wojny światowej i rzadkim okazem jedynego na świecie seryjnie produkowanego odrzutowego dwupłatowca z lat 70. – opowiada w rankingu. – Mieści się w nim niezwykła kolekcja nieodrestaurowanych samolotów sprzed I wojny światowej, (…) które wcześniej zostały wywiezione z Deutsche Luftfahrtsammlung w Berlinie, aby uchronić je przed bombardowiem alianckim – zachwyca się Oakley.

Dziennikarki przypominają też, że muzeum ulokowane jest na jednym z najstarszych w Europie wojskowych lotnisk. Chwalą ogromną kolekcję samolotów, dobrze zakonserwowane kolekcje i dodatkowe pamiątki związane z lotnictwem. – Trudno się nie cieszyć, kiedy Muzeum Lotnictwa Polskiego znalazło się na ósmym miejscu, ustępując jedynie takim sławom jak Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie, Imperial War Museum Duxford czy francuskie Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget – cieszy się Szum.

CNN to amerykańska całodobowa stacja telewizyjna. Na rynku istnieje od 1980 roku i niemal od początku działalności wyznacza trendy, za którymi podążają inne serwisy informacyjne. Jest jedną z największych i najbardziej opiniotwórczych telewizji na świecie.

Muzeum z ogromnym potencjałem

Trudno się dziwić, że Kraków zrobił tak dobre wrażenie na amerykańskich mediach. Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada w swojej kolekcji ponad 200 samolotów, organizuje bardzo popularne imprezy (m.in. Małopolski Piknik Lotniczy) i posiada własną bibliotekę literatury związanej z lotnictwem. Obiekt powstał na terenie dawnego lotniska Rakowice–Czyżyny w 1964 roku. Cztery lata temu udało się zdobyć pieniądze na nowy gmach muzeum. Trzykondygnacyjny budynek zaprojektowano na wzór śmigła.

Instytucja nie wiąże z plebiscytem dużych nadziei. Wierzy głównie w swoje własne siły. – Z chwilą publikacji informacji o rankingu spływają do nas liczne gratulacje i wyrazy uznania. Czy pomoże nam to w pozyskiwaniu kolejnych dotacji? Zobaczymy. Motywacji do pracy i pomysłów nam nie brakuje – zapewnia Szum.

comments powered by Disqus