Asamblaż, dripping i land art. Szaleństwo artystyczne w Muzeum Krakowa

Tak było podczas jesienno-zimowych spotkań w ramach Akademii Małego Odkrywcy fot. Kamila Buturla / Muzeum Krakowa
W najbliższy weekend rusza kolejna odsłona Akademii Małego Odkrywcy w Muzeum Krakowa. Artystyczne zajęcia poprowadzą artyści sztuk wizualnych.

– Tu nie ma miejsca na sztywne ramy, a dzieciaki mogą się wyszaleć artystycznie – zapewnia Marta Kudelska z Muzeum Krakowa. To właśnie ona wpadła na pomysł, aby sztuka współczesna „przedostała się” przez muzealne mury i nieco ożywiła dobrze znane nam krakowskie dziedzictwo.

W akademii mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 6 do 9 lat. W tym sezonie warsztaty odbędą się pod wodzą Marty Antoniak, Moniki Drożyńskiej, Michała Zawady i Pawła Szeibla.

– Pomysł pojawił się podczas rozmów z moją kierowniczką, Klaudią Kaczmarczyk. Sama od wielu lat zajmuje się sztuką współczesną i obie uznałyśmy, że trzeba to doświadczenie przenieść na grunt Muzeum Krakowa. I tak narodziła się nowa „artystyczna” Akademia Małego Odkrywcy – zaznacza.

Sztuka dla najmłodszych

– Zależy nam, aby za pomocą warsztatów zachęcać dzieci do zgłębiania tego, czym jest sztuka w ogóle i jak te tradycyjne techniki wykorzystują współcześni artyści – zaznacza Kudelska. – Bo technika wzbogaca odbiór ich twórczości – dodaje. – Ponadto dzieciaki mają okazję współpracować z czołowymi młodymi artystami, ale także wykonać pod ich okiem własne dzieła. Marzy mi się, by powstające na warsztatach prace były początkiem wielkiej przygody albo ich dziecięcej kolekcji sztuki – zdradza nasza rozmówczyni.

Na pierwszy ogień – Asamblaż, czyli mieszanka wybuchowa. Wraz z Martą Antoniak młodzi uczestnicy dowiedzą się, jak z koralików, sznureczków, kolorowych tasiemek stworzyć „przestrzenny kolaż”. Spotkanie odbędzie się już 31 marca.

W kwietniu motywem przewodnim zajęć będzie Tkanina artystyczna, czyli haftowana opowieść. Zajęcia poprowadzi Monika Drożyńska, która zdradzi, jak wyhaftować radość i miłość. A konkretnie – dzieci będą miały szansę poznać podstawowe techniki związane z tworzeniem tkanin artystycznych.

Sztuka ziemi i historia kropki

12 maja zaplanowano Dripping, czyli historię kropki i plamy z Michałem Zawadą. Spotkanie w Muzeum Podgórza będzie poświęcone nieprzewidywalnej i nowoczesnej technice artystycznej. Podczas drippingu obraz powstaje z kapiącej puszki farby i za każdym razem wygląda inaczej.

Ostatnie warsztaty w ramach akademii odbędą się 9 czerwca w Domu Zwierzynieckim. Paweł Szejbel zaprosi na spotkanie „Land art, czyli zielona sztuka”. W sztuce ziemi tworzywem jest sama natura. Z patyczków, liści, ziemi i piasku uczestnicy będą mogli zrobić prawdziwe arcydzieło.

Na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja miejsc.

– Do tej pory na frekwencję nie narzekaliśmy. Podczas jesienno-zimowych zajęć dzieci miały szansę stworzyć kolaż artystyczny, drzeworyt czy zbudować namiot – instalację artystyczną w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Czas na kolejne artystyczne wyzwania – podkreśla Marta Kudelska.

comments powered by Disqus