Badania przesiewowe będą dobrowolne. Minister zdrowia zabrał głos

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że badania przesiewowe na obecność koronawirusa będą dobrowolne.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia poinformował, że w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu zostaną przeprowadzone badania przesiewowe pod kątem koronawirusa. Mają one zostać przeprowadzone za pomocą testów antygenowych, które pozwalają uzyskać wynik po kilkunastu minutach.

Więcej >>> Masowe testy dla mieszkańców Małopolski

W środę w TVP Info minister Adam Niedzielski powiedział, że udział w badaniach przesiewowych będzie dobrowolny.

– W tym tygodniu, na polecenie premiera, pracujemy bardzo intensywnie nad tym zagadnieniem. Chcemy znaleźć formułę, która będzie i merytorycznie uzasadniona, i będzie broniła się przed krytyką ekspertów czy epidemiologów – mówił Niedzielski.

Rozmowy trwają

– Tu mamy dwa spojrzenia. Warto te testy antygenowe, oprócz tego, żeby zrobić przesiew, dać lekarzom POZ, by na miejscu w przychodni mogli weryfikować pacjenta objawowego: czy ma koronawirusa czy to jest inne zachorowanie. Wydaje się, że w pierwszej kolejności wprowadzimy taką możliwość do gabinetów POZ – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przekazał również, że we wtorek rozmawiał z wojewodą podkarpackim, małopolskim i śląskim na temat logistycznej i merytorycznej koncepcji przeprowadzenia badań.

Zapowiedział, że wspólnie przygotują koncepcję, która będzie do przeprowadzenia pod względem logistycznym i będzie uwzględniała merytoryczny punkt widzenia epidemiologów.

comments powered by Disqus