Brak maseczki. Posypały się mandaty

fot. malopolska policja

Krakowscy policjanci kontrolują przestrzeganie przepisów sanitarnych w komunikacji miejskiej oraz galeriach handlowych. W ciągu dwóch dni funkcjonariusze podjęli kilkadziesiąt interwencji oraz wręczyli mandaty za brak maseczki czy nie zachowanie dystansu.

– Z uwagi na wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem policjanci będą kontrolować środki komunikacji publicznej, galerie i inne obiekty, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.Podczas ostatnich wzmożonych kontroli w komunikacji miejskiej nie obeszło się bez mandatów wobec osób nie przestrzegających obowiązku noszenia maseczki – informuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

21 i 22 października nieumundurowani policjanci wraz z inspektorami MPK przeprowadzili wzmożone kontrole w środkach komunikacji miejskiej. Dla zapominalskich interwencje kończyły się pouczeniem, natomiast tym, którzy lekceważyli upomnienia, policjanci wręczali mandaty karne. W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł.

W wyniku dwudniowych kontroli w komunikacji miejskiej funkcjonariusze podjęli 42 interwencje, pouczając 14 osób i wręczając 26 mandatów karnych za brak maseczki oraz 4 za brak odpowiedniego dystansu. W dwóch przypadkach policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie.

Podobne kontrole będą kontynuowane, szczególnie na trasach najbardziej popularnych, którymi podróżuje dużo osób – komunikuje policja.

News will be here