Czarnobyl, Wataha, Stranger Things. Muzyka z seriali na Festiwalu Muzyki Filmowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Festiwal Muzyki Filmowej odsłania pierwsze punkty programu. Podczas koncertu TV Series Gala publiczność usłyszy na żywo muzykę m.in. z serialu „Czarnobyl” czy „Wataha”.

Koncert odbędzie się 30 maja w Tauron Arenie Kraków o godz. 19.00. To drugi raz, kiedy w programie Festiwalu Muzyki Filmowej znalazł się koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. W przyszłym roku usłyszymy muzykę z produkcji „Czarnobyl”, „Stranger Things”, „Wataha”, „American Horror Story” i „The Crown”.

– Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle – informuje Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Muzyka z „Czarnobyla” po raz kolejny

To nie pierwszy raz, kiedy w Krakowie zabrzmi muzyka z serialu „Czarnobyl”. Jej kompozytorka, Hildur Guðnadóttir jesienią odwiedziła Unsound Festival. Na żywo wykonała ścieżkę dźwiękową z produkcji HBO, za którą otrzymała statuetkę Emmy.

Podczas prac nad ścieżką dźwiękową Guðnadóttir wybrała się do zamkniętej elektrowni jądrowej na Litwie, aby jej muzyka była jak najbardziej realistyczna.

– Przedstawiona w serialu historia jest niezwykle mocna. Do dziś żyje mnóstwo osób, które straciły wówczas członków rodziny. To muzyczne zadanie musiałam potraktować bardzo uważnie – wspomina.

„Wataha” powraca

6 grudnia odbyła się premiera trzeciego sezonu „Watahy” produkcji HBO. Serial ponownie przenosi nas na polsko-ukraińskie pogranicze w Bieszczadach. W góry te zabierze nas również Festiwal Muzyki Filmowej, podczas którego zabrzmi suita skomponowana przez Łukasza Targosza.

„Wataha” gości na festiwalu po raz drugi. Podczas gali w 2015 roku wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Chórem Polskiego Radia pod batutą Diego Navarro wystąpili Tina Guo, Jacek Tarkowski, Marta Maślanka, Motion Trio i Anna Karwan, którą w przyszłym roku ponownie usłyszymy w krakowskiej arenie.

Na żywo zabrzmi również muzyka z „The Crown”, której autorem jest brytyjski kompozytor Martin Phipps czy „American Horror Story” i „Mr. Robot” autorstwa Maca Quayle’a.

W programie nie mogło zabraknąć muzyki do jednej z najpopularniejszych produkcji Netflixa. Mowa oczywiście o „Stranger Things”, do którego muzykę stworzyli Kyle Dixon i Michael Stein. Duet wystąpił już w Krakowie w 2016 roku podczas festiwalu Unsound.

Oprócz tego podczas gali wystąpią Trevor Morris i Einar Selvik. Duet znany ze ścieżki dźwiękowej do „Wikingów” - Trevor Morris i Einar Selvik – wykona muzykę z najnowszego sezonu serialu.

comments powered by Disqus