Trening funkcjonalny to połączenie treningu rehabilitacyjnego z siłowym. Ma usprawnić codzienne ruchy. Chodzi przede wszystkim od podnoszenie, schylanie się, skręcanie tułowia. – Ma za zadanie uelastycznić mięśnie, nadać im sprawności, podobnie jak w przypadku rehabilitacji, gdy po urazie przywracamy daną kończynę do funkcjonowania, czyli np.: uginanie ręki, uginanie nogi – tłumaczy Tomasz Kleszcz, trener personalny.
– Trening funkcjonalny jest obecnie bardzo modny. Ważne, żeby prawidłowo wykonywać w nim ćwiczenia. Jeśli chodzi o sportowców, ten typ treningu ma wspomóc zawodnika, wpływa na jego sprawność, szybkość i wytrzymałość – odpowiada Kleszcz. Wszystkie ćwiczenie wykonujemy w czterech seriach po cztery ćwiczenia w zakresie dwunastu powtórzeń. Przerwa między obwodami powinna wynosić około minuty.
Ćwiczenie pierwsze: pompka z rotacją boczną
Pierwsze ćwiczenie, które będziemy wykonywać, to pompka z rotacją boczną. Mocno angażujemy w nim mięśnie naramienne, mięśnie barków, brzucha oraz grzbietu. Pokazuje nam pewne ruchy z życia codziennego – na przykład jak musimy wstać, przekręcić tułów do góry i to jest właściwie cały ruch.
Ćwiczenie drugie: burpees
Burpees to pad do pompki z wyskokiem i klaśnięciem w wyskoku.
Pozycja wyjściowa: stoimy przy macie, robimy pad do pompki, klatka piersiowa dotyka ziemi, odrywamy lekko ręce od ziemi i później wracamy do pozycji wyjściowej. Nogi muszą wrócić pod klatkę piersiową, wstajemy i z podskokiem lekkie klaśnięcie nad głową. Burpees to ćwiczenie angażujące całe ciało, należy do najtrudniejszych.
Ćwiczenie trzecie: sit up
Sit up, czyli przechodzimy z leżenia do siadu. To ćwiczenie angażujące nam całe mięśnie brzucha i grzbietu. To klasyczna symulacja wstawania z łóżka rano, z leżenia do pozycji siedzącej.
Pozycja wyjściowa: z siadu, pięty razem, plecy wyprostowane, opuszczamy tułów do tyłu, ręce za głowę i wracamy tą samą drogą, dotykając na koniec palców nóg, przy ciągle prostych plecach.

Ćwiczenie czwarte: Wykrok z rotacją
Kolejne ćwiczenie to wykroki z rotacją boczną, angażujące mięśnie nóg oraz mięśnie skośne brzucha, świetne ćwiczenie dla kobiet.