Cztery ćwiczenia, które ułatwią życie

Tomek Kleszcz fot. Krzysztof Kalinowski

Trening funkcjonalny to połączenie treningu rehabilitacyjnego z siłowym. Ma usprawnić codzienne ruchy. Chodzi przede wszystkim od podnoszenie, schylanie się, skręcanie tułowia. – Ma za zadanie uelastycznić mięśnie, nadać im sprawności, podobnie jak w przypadku rehabilitacji, gdy po urazie przywracamy daną kończynę do funkcjonowania, czyli np.: uginanie ręki, uginanie nogi – tłumaczy Tomasz Kleszcz, trener personalny.

– Trening funkcjonalny jest obecnie bardzo modny. Ważne, żeby prawidłowo wykonywać w nim ćwiczenia. Jeśli chodzi o sportowców, ten typ treningu ma wspomóc zawodnika, wpływa na jego sprawność, szybkość i wytrzymałość – odpowiada Kleszcz. Wszystkie ćwiczenie wykonujemy w czterech seriach po cztery ćwiczenia w zakresie dwunastu powtórzeń. Przerwa między obwodami powinna wynosić około minuty.

Ćwiczenie pierwsze: pompka z rotacją boczną

Pierwsze ćwiczenie, które będziemy wykonywać, to pompka z rotacją boczną. Mocno angażujemy w nim mięśnie naramienne, mięśnie barków, brzucha oraz grzbietu. Pokazuje nam pewne ruchy z życia codziennego – na przykład jak musimy wstać, przekręcić tułów do góry i to jest właściwie cały ruch.

Wykonujemy go w ten sposób: z podporu przodem opuszczamy klatkę piersiową, prawie dotykamy nią ziemi, w drodze powrotnej odwodzimy raz jedną rękę do góry, patrząc daleko za nią, a potem tak samo z drugą ręką.

Ćwiczenie drugie: burpees

Burpees  to pad do pompki z wyskokiem i klaśnięciem w wyskoku.

Pozycja wyjściowa: stoimy przy macie, robimy pad do pompki, klatka piersiowa dotyka ziemi, odrywamy lekko ręce od ziemi i później wracamy do pozycji wyjściowej. Nogi muszą wrócić pod klatkę piersiową, wstajemy i z podskokiem lekkie klaśnięcie nad głową. Burpees to ćwiczenie angażujące całe ciało, należy do najtrudniejszych.

Ćwiczenie trzecie: sit up

Sit up, czyli przechodzimy z leżenia do siadu. To ćwiczenie angażujące nam całe mięśnie brzucha i grzbietu. To klasyczna symulacja wstawania z łóżka rano, z leżenia do pozycji siedzącej.

Pozycja wyjściowa: z siadu, pięty razem, plecy wyprostowane, opuszczamy tułów do tyłu, ręce za głowę i wracamy tą samą drogą, dotykając na koniec palców nóg, przy ciągle prostych plecach.

Ćwiczenie czwarte: Wykrok z rotacją

Kolejne ćwiczenie to wykroki z rotacją boczną, angażujące mięśnie nóg oraz mięśnie skośne brzucha, świetne ćwiczenie dla kobiet.

Za użyczenie miejsca do ćwiczeń na nowo otwartej sali treningowej dziękujemy Atlantic Klub mieszczącemu się przy ul. Stradomskiej 15