Czy woda z zalanej kopalni „Siersza” zagraża mieszkańcom Trzebini?

fot. UM Trzebinia

Jak mówią specjaliści ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń, ryzyko podtopień na osiedlu Siersza w Trzebini jest realne. Część mieszkańców protestuje jednak przeciwko budowie odwodnienia na swoich działkach.

Chodzi o podnoszący się stale poziom wód w zalanym wyrobisku, nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza" w Trzebini. –  Teraz sięga ok. 70 metrów pod powierzchnię gruntów. Istnieje realne prawdopodobieństwo, że w 2018 roku może dojść do zalania tych terenów – przekonują przedstawiciele SRG.

Jak mówi Marian Kokoszka ze Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość”, na obecnych terenach osiedla Siersza kilkadziesiąt lat temu były liczne mokradła, które zasypano, co zdecydowanie pogarsza sytuację. – Ja tu mieszkam od urodzenia. Pamiętam, że jako dziecko sam łowiłem tam ryby. Teraz pobudowali domy i chyba nie do końca zdają sobie sprawę, że za rok czy dwa mogą mieć pod nimi wodę – tłumaczy.

Potwierdza, że w niektórych miejscach woda już teraz zaczęła pojawiać się na powierzchni. – W tych leśnych zapadliskach tworzą się stawy – dodaje.

Prace nad odwodnieniem gruntów trwają od 2014 roku. Projektanci zaproponowali, m.in. rowy odwadniające, obniżenie koryta Koziego Brodu i wykonanie studni głębinowych, które miałyby przejąć wodę.

Nie dla melioracji

Część mieszkańców Sierszy nie zgadza się jednak na prace związane z budową melioracji, która przebiegałaby na terenie ich działek. – To są dwie osoby, do których nie do końca trafiają merytoryczne argumenty – przekonuje Beata Odrzywolska-Kokoszka, prezes Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość”.

– Mieliśmy już spotkanie z przedstawicielami SRG, ale mieszkańców nie udało się im przekonać. Będziemy chcieli zorganizować kolejne spotkania z ekspertami, którzy po raz kolejny wytłumaczą im, że woda zagraża wszystkim mieszkańcom Sierszy.

Jak przyznaje wspomniany wcześniej Marian Kokoszka, opór części mieszkańców osiedla wynika także z nieuregulowanych stosunków własnościowych.

Likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” rozpoczęła się w 1999 roku. W 2001 roku została całkowicie zamknięta. W pokopalnianych budynkach można zobaczyć wystawę poświęconą przemysłowi górniczemu w Trzebini.