Dzieci naszych sąsiadów. Cykl wydarzeń łączących sztukę z integracją

fot. Piotr Werewka/Teatr Scena Supernova

Teatr Scena Supernova zaprasza najmłodszych na zbiór wydarzeń kulturalno-artystycznych pt. „Dzieci naszych sąsiadów”. W programie warsztaty aktorskie, wielkoformatowe plansze z puzzlami, instalacja oraz wyjątkowy spektakl.

Celem projektu jest integracja polskich dzieci z najmłodszymi mieszkańcami sąsiednich państw – Ukrainy i Białorusi. Chodzi również o stworzenie przyjaznej i bezpiecznej twórczej przestrzeni, zarówno dla tych, którzy żyją w Polsce już od kilku lat, jak i nowych przybyszów.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę Teatr Scena Supernova angażuje się w pomoc uchodźcom i organizuje szereg inicjatyw dla dzieci.

– Kiedy wybuchła wojna, nocowaliśmy w teatrze dużo osób z Ukrainy, w tym sporo dzieci. Wyremontowaliśmy więc jedno ze skrzydeł teatru, po to, by stworzyć im salę do zabaw. Nazwaliśmy ją „Bawialnią” – wspomina Jakub Kowalik, dyrektor Teatru Scena Supernova. – By wrócić do tego pamięcią, utworzyliśmy projekt „Dzieci naszych sąsiadów” – dodaje.

Integracja poprzez sztukę

Przez wszystkie weekendy października w Teatrze Scena Supernova na najmłodszych czekać będzie szereg atrakcji. Projekt obejmuje m.in. instalację wykonaną przez Pawła Łubkowskiego, malarza, fotografa i twórcę obiektów, a także wystawę ilustracji pochodzących z książek Katarzyny Ryrych wydanych przez Wydawnictwo Adamada oraz Wydawnictwo Ibis.

– Wiele dzieci dalej traktuje ten teatr jako taką bezpieczną przestrzeń zabaw, więc chcieliśmy zorganizować dla nich coś więcej. Przyjaciółką teatru jest autorka Katarzyna Ryrych, która tworzy głównie historie dla dzieci we współpracy z różnymi wydawnictwami. Uznaliśmy, że to będzie dobra baza do stworzenia całej sekwencji wydarzeń – mówi Ada Markowska, kuratorka wystawy.

W programie również warsztaty aktorskie prowadzone przez Łukasza Leśniewicza, czytanie dla dzieci czy wielkoformatowe plansze z puzzlami zawierającymi ilustracje pochodzące z książek wspomnianej wyżej Katarzyny Ryrych.

Zwieńczeniem całego projektu będzie spektakl amatorskiego teatru „Dzieci naszych sąsiadów” powstałego w 2021 roku. Najmłodsi będą mogli zobaczyć sztukę „Przygody Szczypiorka”, której reżyserkami są Olga Averina i Katsiaryna Doshchachka, założycielki teatru. Spektakl angażuje jedenaścioro dzieci pochodzących z Białorusi, a mieszkających obecnie w Krakowie.

Inicjatywa jest skierowanych do dzieci w wieku od 6 do 10 lat.