Szpital dziecięcy w Prokocimiu dostał prawie 300 mln złotych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

298 mln złotych – o takiej dotacji dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann powiedziała podczas konferencji prasowej, że szpital uzyskał maksymalną możliwą dotację z rządowego programu. – Plany są bardzo ambitne: szpital będzie rozbudowany, powstanie także dodatkowa część. Najbardziej cieszę się z powstania oddziału psychiatrii dziecięcej, którego tak bardzo nam brakuje w Krakowie i Małopolsce – podkreśliła.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdradził, że 298 mln złotych posłuży na stworzenie 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, na której znajdzie się wspomniany wcześniej oddziały psychiatrii oraz radiologii, powierzchnie dydaktyczne dla studentów oraz specjalne miejsca dla rodziców dzieci leczonych w placówce.

Budynek z parkingiem podziemnym

– Chcemy wyremontować w całości wszystkie stare budynki, w których dziś znajdują się przychodnie oraz wybudować ultranowoczesny pawilon, do którego zostaną przeniesione oddziały pediatrii. Ulokujemy tam nowy oddział psychiatrii oraz laboratoria – mówił dziennikarzom Wojciech Cyrul, dyrektor szpitala.

Planowany budynek powstanie w miejscu istniejącego parkingu naziemnego. Stanowiska postojowe będą przeniesione do wielopiętrowego podziemnego obiektu.

Inwestycja powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Dyrektor placówki poinformował, że w pierwszym kwartale przyszłego roku powinni rozpocząć poszukiwanie wykonawcy. – Mamy ambicje, aby wszystko zakończyło się za ponad trzy lata – podkreślił.

– Po rozbudowie nie liczymy na spektakularny wzrost liczby pacjentów, ale dziś widzimy zmianę struktury demograficznej w związku z tym, że przyjechało bardzo dużo osób ze wschodu – zaznaczył Cyrul. Dodał, że szpital będzie w przyszłości prawdopodobnie przyjmował pacjentów, którzy nie znajdą opieki w likwidowanych w powiatach oddziałach pediatrycznych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim