Zakończył się remont przedbramia fortu 31 „św. Benedykt”, które wymagało najpilniejszej interwencji. To pierwszy krok na drodze do pełnej renowacji zabytku. W obiekcie powstanie centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych, którego operatorem będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Zgodnie z wykonanym w tym roku Programem Funkcjonalno-Użytkowym planowane jest zaadaptowanie fortu cele edukacyjne – upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W forcie planowane jest także powstanie małej kawiarni na parterze oraz przestrzeni do ekspozycji zabytku. Te plany zostały zaprezentowane mieszkańcom podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w październiku.
Pomysł na zagospodarowanie fortu został opracowany na podstawie wyników konsultacji społecznych przeprowadzonych w ubiegłym roku.
Projekt adaptacji fortu został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023– 2025.
Jakie prace wykonano?
- remont muru przedbramia wraz z kamiennymi nakrywami,
- remont fosy wraz z kamiennym ocembrowaniem,
- budowa nowego mostu,
- remont konserwatorski drewnianej bramy wejściowej do fortu,
- konserwacja zachowawcza kamiennego portalu bramy oraz oryginalnego mostu rolkowego.
Prace wykonano przy udziale dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zdjęcia wyremontowanych części obiektu znajdują się tutaj.
Zwiedzaj fort
W tym roku wykonano także, na zlecenie ZBK i we współpracy z „Rawelin” Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii, zabezpieczenia dla potrzeb zwiedzania obiektu. Wycieczki są cyklicznie organizowane przez MSMH „Rawelin” i cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. By było wygodniej i bardziej czytelnie, zamontowano również tablice informacyjne.