Franciszkańska zamknięta dla samochodów. To ma przyspieszyć tramwaje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Urzędnicy zdecydowali się na krok, którego celem jest usprawnienie ruchu tramwajowego w centrum miasta. Na ulicę Franciszkańską i plac Wszystkich Świętych wjadą tylko samochody z uprawnieniami. Zmiany obejmą też ulicę Długą.

O tym, że samochody znacząco utrudniają przejazd komunikacji zbiorowej przez plac Wszystkich Świętych, wiadomo nie od dziś. Na korki składa się wiele czynników. Część kierowców zbytnio ufa wskazaniom nawigacji, część świadomie łamie zakaz przejazdu w stronę ul. Dominikańskiej. Jeśli doliczyć do tego samochody mieszkańców podstrefy P1 I, dostawy, taksówki, pojazdy różnych służb i kilkaset osób czy instytucji posiadających wydane przez urząd wjazdówki, okazuje się, że tramwaje notują w tym miejscu spore opóźnienia.

– Mamy tam do czynienia z dużym ruchem tranzytowym – mówi Łukasz Gryga, Dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK. – Mierzyliśmy ruch wjazdowy i wyjazdowy w ścisłym centrum i okazało się, że ok. 60 procent to tranzyt – stwierdza.

Z myślą o tramwajach

We wtorek urzędnicy poinformowali o planowanych zmianach. Po pierwsze, strefa ograniczonego ruchu, która dziś zaczyna się w rejonie wjazdu na parking Magistratu i obejmuje ulicę Dominikańską, zostanie rozszerzona również na całą ulicę Franciszkańską. Uprawnienia do wjazdu pozostaną bez zmian – w dalszym ciągu będą tam mogli wjeżdżać np. mieszkańcy podstrefy P1 I, posiadacze wjazdówek, taksówkarze czy pojazdy służb. Nie wjedzie tam już jednak nikt bez uprawnień.

Po drugie, na ogólnodostępny parking na terenie klasztoru franciszkanów będzie można wjechać nie od strony placu Wszystkich Świętych, ale od ul. Poselskiej. Dziś każdy może tam wjechać, co często kończy się tłokiem w rejonie pomnika prezydenta Dietla.

Trzecia zmiana będzie najbardziej odczuwalna. – W godzinach kiedy problem z przejazdem jest największy, a więc w dni powszednie od 7 do 18, całkowicie wyłączamy z ruchu samochodowego odcinek ulicy Dominikańskiej pomiędzy skrzyżowaniami ze Stolarską i Poselską – mówi Łukasz Gryga.

W tych godzinach przez Dominikańską przejadą tylko tramwaje, rowery i pojazdy służb. Nie przejadą ani posiadacze wjazdówek, ani taksówki, ani mieszkańcy.

Nowe zasady mają wejść w życie w sierpniu.

Zmiany na Długiej

Wcześniej, bo jeszcze w lipcu, wprowadzone zostaną zmiany na ulicy Długiej. To efekt tego, że bardzo dobrze sprawdził się eksperyment z zamontowaniem separatorów wzdłuż miejsc parkingowych.

– W pierwszym kwartale mieliśmy 38 zatrzymań ruchu tramwajowego na Długiej, z czego 22 na tym odcinku, na którym później zamontowaliśmy separatory. W drugim kwartale, po montażu separatorów, na tym odcinku były tylko cztery zatrzymania. W ostatnim miesiącu nie było ani jednego – argumentuje Łukasz Gryga.

Dlatego też wkrótce niskie separatory będą oddzielać wszystkie miejsca parkingowe, na całym odcinku ulicy Długiej. Urzędnicy dają sobie kolejny kwartał na to, by sprawdzić skuteczność tego rozwiązania i ewentualnie podejmować dalsze kroki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus