Mieszkasz w Krakowie, ale raz na jakiś czas chciałbyś wyjechać z miasta na łono natury? Zebraliśmy dla Ciebie kilka miejsc położonych blisko grodu Kraka, w których możesz odpocząć!
Ojcowski Park Narodowy
Niespełna 20 kilometrów dzieli mieszkańców Krakowa od Ojcowskiego Parku Narodowego. Jeszcze tam nie byłeś? Ubierz się na cebulkę, zabierz wygodne letnie buty trekkingowe i ruszaj eksplorować ten teren, bowiem jest co zwiedzać.
Ojcowski Park Narodowy położony jest na obszarze czterech małopolskich gmin i ma 21,46 km². To kraina jurajskich wapieni, śladów średniowiecznych zamków oraz mrocznych jaskiń, których doliczono się ponad 700. To również ostoja 17 z 25 gatunki żyjących w Polsce nietoperzy.
Zastanawiasz się, co można zwiedzać w Ojcowskim Parku Narodowym? Z pewnością zrobi na Tobie wrażenie Grota Łokietka. To jaskinia krasowa, która liczy kilka krętych korytarzy oraz tak zwane: Salę Rycerską, Sypialnię, Kuchnię. Ubierz się ciepło, bowiem w jaskini może być chłodno. Zwróć uwagę na ciepłe polary Columbia, The North Face i inne sportowe bluzy. W nich z pewnością nie zmarzniesz.
Park Ojcowski słynie także z tworów skalnych takich jak Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska czy Igła Deotymy. Dostępna jest tutaj także turystyka rowerowa. Liczne ścieżki rowerowe w połączeniu z pięknem krajobrazu to świetna propozycja na weekend.
Z Krakowa do Tyńca – na rowerze
Jesteś zapalonym miłośnikiem pedałowania? Możesz ruszyć w wycieczkę rowerową z Krakowa do Tyńca. Trasa liczy około 12 kilometrów. Jest częścią Wiślanej Trasy Rowerowej, Szlaku Bursztynowego i międzynarodowej trasy EuroVelo 4. W głównej mierze biegnie ścieżką rowerową, która położona jest na wałach Wisły. Możesz liczyć na urokliwe widoki pełne zieleni. Z tego względu polecana jest na rodzinny, weekendowy wypad, a kiedy zabierzesz ze sobą materace i maty turystyczne, możesz zorganizować piknik nad Wisłą.
Tyniec znany jest przede wszystkim z klasztoru benedyktynów, którego historia sięga XI wieku. Opactwo benedyktyńskie przetrwało najazdy tatarskie, XVII-wieczne wojny, a także konfederację barską. Dziś otwarte jest dla zwiedzających, a z jego wieży rozciąga się piękny widok na przełom polskiej królowej rzek, czyli Wisły.
Rezerwat przyrody Skołczanka
Szukasz alternatywny dla zatłoczonych terenów spacerowych? Odwiedź rezerwat przyrody Skołczanka, który jest położony w Lesie Tynieckim niecałe 20 kilometrów do Krakowa. Ciekawostką jest fakt, że Skołczanka jest administracyjną częścią Krakowa.
Rezerwat przyrody Skołczanka utworzony został w celu ochrony około 500 gatunków motyli i błonkówek. Większość z nich to rzadkie okazy występujące tylko w tej części Polski. Spacerując po rezerwacie, możesz natknąć się nie tylko na piękne motyle, ale podziwiać bogatą szatę roślinną. Bodziszek czerwony, sasanka łąkowa czy rojnik pospolity to tylko niektóre z roślin jakie możesz napotkać na swojej drodze.
To jeszcze nie koniec atrakcji, bowiem w rezerwacie Skołczanka bije krasowe Źródło Świętojańskie – dnia 9 czerwca 1987 r. uznane za pomnik przyrody nieożywionej. Źródło znane jest pod nazwą Źródło św. Jana z Kęt. Związane jest to z legendą, która głosi, że Jan Kanty podczas pieszej wędrówki do Krakowa zatrzymał się właśnie w Lesie Tynieckim, ale nie mógł znaleźć wody, by ugasić pragnienie. Zaczął się żarliwie modlić i wówczas ze skały trysnęła woda.
Pustynia Błędowska
Nie tak daleko, bowiem 50 kilometrów od Krakowa, leży Pustynia Błędowska. Jest to największy w Polsce śródlądowy obszar lotnych piasków oraz wydm śródlądowych. Z tym miejscem również związana jest pewna legenda, a mianowicie, że pustynię usypał sam diabeł. Chciał on zasypać piaskiem kopalnie srebra niedaleko Olkusza, jednak pomylił się i wysypał ją właśnie w ten region. I tak oto powstała pustynia.
Pustynia Błędowska to świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Maluchy będą mieć tutaj nieograniczone pole do zabawek oraz wędrówek. Krajobraz pustynny możesz podziwiać również z pobliskich punktów widokowych. Jeden znajduje się na Wzgórzu Czubatka, a dokładnie na wschodnim krańcu pustyni w Kluczach. Drugi o nazwie Dąbrówka mieści się w Chechle.
Rezerwat przyrody Bielańskie Skałki
Bielańskie Skałki to niewielki leśny obszar o powierzchni 1,73 hektarów wchodzący w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Z Krakowa dotrzesz tam prywatnym samochodem lub za pomocą autobusów komunikacji miejskiej.
Bielańskie Skałki to nie tylko miejsce dla spacerowiczów, ale także super odskocznia dla rowerzystów. Trasa z centrum Krakowa do rezerwatu liczy około 8 kilometrów i prowadzi przez atrakcyjne zielone tereny, gdzie będziesz mógł odpocząć w przypadku zmęczenia.
W Bielańskich Skałkach jest co podziwiać. Znajdują się tam charakterystycznie walenie jurajskie, zarośla kserotermiczne, murawy, a także liczne zagrożone wyginięciem rośliny. Pamiętaj jednak o odpowiednim ubiorze na cebulkę – o poranku w lesie może być zimno, natomiast w słonecznie dni salki wapienne rozgrzewają się nawet do 50 stopni, a to oznacza, że w lesie może zrobić się gorąco i duszno.
Jezioro Dobczyckie i zamek
Dobczyce to bardzo ciekawe miejsce na wycieczkę z Krakowa, oddalone od tego miasta o niespełna 30 kilometrów. Poszczycić się może jeziorem, które jest zbiornikiem wody pitnej dla Krakowa. Nie popływasz tutaj, gdyż teren jest prawie w pełni ogrodzony, ale za to możesz wejść na utworzoną tutaj zaporę, a stamtąd rozciąga się naprawdę wspaniały widok.
Kolejną atrakcją w Dobczycach jest zamek, a dokładnie jego ruiny. Właśnie w tym zamku Jan Długosz pisał swoje Kroniki, gdy nauczał dzieci Kazimierza Jagiellońskiego. Niestety zamek nie przetrwał potopu szwedzkiego i został zniszczony.
W Dobczycach mieści się również skansen architektury drewnianej w skład którego wchodzi kilka ciekawych budynków w tym kuźnia, wozownia, karczma i dom pogrzebowy. Na terenie skansenu znajduje również przydrożna kapliczka z XVII wieku.
Mamy nadzieję, że już wiesz, dokąd pojechać z Krakowa, aby trochę odpocząć. Miejsc jest wiele, dlatego pakuj plecak i ruszaj w drogę.